Saturday, September 20, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of May 16)

MONDAY RESULTS – May 16

(girls golf)

3A DISTRICT AT LE MARS

REGIONAL QUALIFIERS:  1. M-O-C/Floyd valley 385  2. Denison-Schleswig 399  (Le Mars finished 5th with a 430).  Individually, 1st-Ashley Powers of Denison-Schleswig with a 78,  2nd- Jessica Locker of M-O-C/Floyd Valley with an 89,  3rd-Amber Hanson of Spencer with a 93, 4th-Makayla Augustine of Bishop Heelan wth 96, and tied for 5th was Erin Puetz of Bishop Heelan and Kalyn Root of M-O-C/Floyd Valley with 98's.

LE MARS SCORES:  Madi Baack 104, Steph Betsworth 105, Emily Pick 108, Ashley Phelan 113, Karly Hoss 116 and Erin Kommes 126.

(Regional meet at Storm Lake on Monday, May 23)

1A DISTRICT AT KINGSLEY

REGIONAL QUALIFIERS:  1. Hinton 386  2. Gehlen 400  (Akron-Westfield finished third and Kingsley-Pierson was fourth)  Indvidually, 1st-Katie Clausen of Hinton with a 92, 2nd-Mollie Nemmers of Gehlen with a 93, 3rd-Emily Knop of Hinton with a 97, and a tie for fourth between Hinton';s Morgan Mehrer and Kingsley-Pierson's Jacque Hoppe with 98's.

(Regional meet at Dunlap on Monday, May 23)

1A DISTRICT AT HAWARDEN

REGIONAL QUALIFIERS:  1. West Sioux 383  2. Remsen-Union 430  Indvidually, 1st-Jessica Hinsch of George-Little Rock with an 86, 2nd (tie)-Caitlin Kelhower and Courtney Hummel, both of West Sioux with 92's, 4th-Jen Ruba of Remsen-Union with a 94 and 5th (tie)-Marlee Ericson of West Sioux and Stacie Bortscheller of Remsen-Union with 95's.

(Regional meet at Graettinger on Monday, May 23)


(boys tennis)

1A PRELIMINARY SUB-STATE:  Le Mars 5 Spirit Lake/Okoboji 0 (LE MARS RESULTS:  In singles play, Mike Ahlers won 6-0, 6-0, Kent Hasselquist won 6-4, 7-5, Eric Havey won 6-2, 6-1, Keegan Driggs won 6-0, 6-1 and Colin Brooks won 6-0, 6-2.  None of the other matches were played since Le Mars had the match wrapped up after the first five singles matches.)

Le Mars plays Red Oak Saturday in Harlan in the first round of the 1A Sub-State.

 

 

TUESDAY RESULTS – May 17

(little league at West Floyd Park)

SENIOR BOYS

Cards 9 Orioles 8

Reds 15 Marlins 14

MAJOR BOYS

White Sox 6 Braves 1

Dodgers 9 Rockies 1

Yankees 12 Cubs 2

A’s 11 Pirates 8

Angels 9 Mets 0

 

 

 

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS – May 18

(little league at West Floyd Park)

SENIOR BOYS

Marlins 10 Cards 9

Reds 16 Giants 15

SENIOR GIRLS

Panthers 7 Foxes 6

Hawks 9 Falcons 8

MAJOR GIRLS

Broncos 9 Lions 5

Spartans 10 Chargers 4

Eagles 9 Rockets 7

 

 

 

 

THURSDAY RESULTS – May 19

(Girls Regional Singles & Doubles Tournament)

1A AT SPENCER (Le Mars failed to qualify any singles or doubles players for State ending a two-year run of a State meet qualifier)

(The doubles team of Carolyn Ahlers and Erica Westhoff finshed third, winning their consolation match against their teammates, Stephanie Young and Catie Meis)

 

(coed State Track meet at Drake Stadium in Des Moines)

2A BOYS LONG JUMP (Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s Tate Rohde finished 14th with a jump of 19'8")

 

3A BOYS HIGH JUMP (Le Mars’ Paxton Strub - withdrew due to injury)

3A GIRLS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS (Le Mars did not qualify for the finals after recording a prelim time of 1:09.62 with Kirsti Ruhland, Morgan Ohm, Megan Schwartz and Emily Anderson)

3A GIRLS 100 PRELIMS (Le Mars’ Lindsey Wichers did not qualify for the finals after recording a prelim time of :13.32)

3A GIRLS 4X800 RELAY FINAL (Le Mars finished 19th with a time of 10:17.39 with Meredith Rand, Nikki Sluiter, Hannah Jungers and Yashila Permeswaren)

2A BOYS SHOT PUT (Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s Colton Phelps finished 6th with a toss of 51'7" and Evan Colfack finished 10th with a toss of 50'5 1/4")

3A GIRLS HIGH JUMP (Le Mars’ Jess Arnold finished 4th with a jump of 5'5")

2A BOYS 4X800 RELAY FINAL (Kingsley-Pierson/Woodbury Central finished 11th in a time of 8:20.00 with William Dougherty, T.J. Pucelik, Ray Scheelhaase and Eric Lund)

2A BOYS 400 FINAL (Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s Quincy Lamp finished 18th with a time of :51.55)

3A BOYS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS (Le Mars did not qualify for the finals after running a prelim time of 1:01.79 with Bryce Dahm, Hunter Rohde, Chris Eckstaine and Paxton Strub)

1A GIRLS SHOT PUT (Hinton’s Kelsey Anfinson finished 14th with a toss of 33'8 3/4")

1A BOYS LONG JUMP (Gehlen’s Michael Whitehead finished 8th with a jump of 20'6 3/4" and Trevor Bouma finished 9th with a jump of 20'2 1/2")

1A GIRLS 3000 FINAL (Gehlen’s Molly Wankum finished 11th in a time of 11:41.89)

1A BOYS 3200 FINAL (Hinton’s Drew Schiltz finished 12th in a time of 10:20.61 and Akron-Westfield’s Garrett Wall finished 23rd in a time of 10:53.76)

1A GIRLS 100 PRELIMS (Remsen-Union’s Allison Schreiner did not qualify for the finals finishing with a prelim time of :13.11)

1A BOYS SHOT PUT (Gehlen’s Chris Eral finished 18th with a toss of 43'6 1/2" & Hinton’s Mitchell Udell finished 21st with a toss of 42'2 1/4")

1A GIRLS LONG JUMP (Hinton's Kasey Reuter finished 2nd with jump of 17'3 1/2", Remsen St. Mary’s Emma Krier finished 11th with a jump of 16'4" & Hinton’s Haley Hall finished 12th with a jump of 16'3 1/4")

1A GIRLS 4X800 FINAL (Hinton finished 8th in a time of 10:07.44 with Marisa Begnoche, Megan Barkley, Jaci Dehner, Lauren Hedlund & Gehlen finished 12th in a time of 10:15.86 with Kaitlin Roberts, Leah Ellensohn, Alli Sitzmann and Nicole Ryan)

1A BOYS 4X800 FINAL (Hinton finished 18th in a time of 8:41.74 with Drew Schiltz, Morgan Wenzel, Brady Schindel and Blake Hoefling)

1A GIRLS 200 PRELIMS (Remsen-Union’s Allison Schreiner did not qualify for the finals running a prelim time of :26.71 & Hinton’s Haley Grenko did not qualify for the final running a prelim time of :28.07)

1A GIRLS 400 FINAL (Remsen-Union’s Allison Schreiner finished 15th in a time of 1:01.72)

1A BOYS 400 FINAL (Hinton’s Blake Hoefling finished 9th in a time of :51.56)

1A GIRLS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS (Gehlen qualified for Saturday's finals with a prelim time of 1:07.18 with Jatelin Langel, Nicole Ryan, Emily Holtgrewe and Steph Rohe)

 


 


FRIDAY RESULTS  – May 20

(coed State Track at Drake Stadium in Des Moines)

3A BOYS LONG JUMP (Le Mars’ Levi TeBrink finished 17th with a jump of 19'4 1/4" and Hunter Rohde finished 21st with a jump of 19'2 1/2")

 

3A BOYS 4X200 RELAY FINAL (Le Mars finished 19th in a time of 1:34.81 with Robert Ironshell, Chris Hatting, Levi TeBrink and Brady Lancaster)

 

3A GIRLS 4X200 RELAY FINAL (Le Mars finished 17th on a time of 1:50.14 with Lindsey Wichers, Leah Clement, Kirsti Ruhland and Emily Anderson)

 

2A BOYS 110-HURDLES PRELIMS (K-P/W-C’s Tyler Campbell qualified for the finals with a prelim time of :15.31)

 

3A BOYS 110-HURDLES PRELIMS (Le Mars’ Paxton Strub did not qualify for the finals with a prelim time of :15.79)

 

3A BOYS SHOT (Le Mars’ Karson Klein finished 20th with a toss of 45'9 1/4")

 

2A BOYS DISCUS (Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s Evan Colfack finished 5th with a toss of 161'8" & Colton Phelps finished 9th with a toss of 150'3")

 

2A GIRLS 100-HURDLES PRELIMS (Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s DeAndra Mahrt qualified for the finals with a prelim time of :15.92 & Alex Howrey did not qualify for the finals with a prelim time of :16.98)

 

3A BOYS DISTANCE MEDLEY FINAL (Le Mars finished 20th in a time of 3:45.01 with Hunter Rohde, Brady Lancaster, Joe Herzberg and Kyle Borchers)

 

2A GIRLS 4X100 RELAY PRELIMS (Kingsley-Pierson/Woodbury Central qualifed for the finals with a prelim time of :51.68 with Alex Howrey, Rebecca Quade, Bailey Kennedy and DeAndra Mahrt)

 

3A GIRLS 4X100 RELAY PRELIMS (Le Mars qualified for the finals with a prelim time of :51.35 with Lindsey Wichers, Sadie Christensen, Kirstie Ruhland and Emily Anderson)

 

2A BOYS 4X100 RELAY PRELIMS (Kingsley-Pierson/Woodbury Central did not qualify for the finals with a prelim time of :45.54 with Joe Mason, Tyler Campbell, Tate Rohde, and Kyle Badgerow)

 

3A BOYS 4X100 RELAY PRELIMS (Le Mars did not qualify for the finals with a prelim time of :45.22 with Zach Reed, Hunter Rohde, Bryce Dahm and Brady Lancaster)


2A BOYS 4X400 RELAY PRELIMS (Kingsley-Pierson/Woodbury Central did not qualify for the finals with a prelim time of 3:30.92 with Quincy Lamp, Eric Lund, Kyle Badgerow and Tate Rohde)

 

1A BOYS HIGH JUMP (Hinton’s Justin Held finished 7th with a jump of 6'2")

 

1A GIRLS 400 HURDLES FINAL (Gehlen’s Steph Rohe finished 7th in a time of 1:08.75, Hinton's Lauren Hedlund finished 8th in a time of 1:09.15 & Emily Holtgrewe finished 21st in a time of 1:12.94)

 

1A BOYS DISCUS (Hinton’s Jake Barkley finished 10th with a toss of 138'4" & Remsen-Union’s Jared Kunkel finished 13th with a toss of 133'8")

 

1A GIRLS HIGH JUMP (Hinton’s Kasey Reuter finished 13th with a jump of 4'10")

 

1A GIRLS 4X200 RELAY FINAL (Hinton finished 10th in a time of 1:50.82 with Haley Hall, Emily Culver, Kasey Reuter and Haley Grenko)

 

1A BOYS 110-HURDLES PRELIMS (Gehlen’s Jordan Langel did not qualify for the finals running a prelim time of :16.14)

 

1A GIRLS 100-HURDLES PRELIMS (Gehlen’s Steph Rohe qualified for the finals in a time of :15.83)


1A BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY FINAL (Hinton finished 20th in a time of 3:49.16 with Justin Held, John Timmins, Blake Hoefling and Drew Schiltz)

 

1A GIRLS 4X100 RELAY PRELIMS (Hinton did not qualify for the finals with a prelim time of :52.57 with Haley Hall, Emily Culver, Kasey Reuter and Lauren Hedlund)

 

1A GIRLS 4X400 RELAY PRELIMS (Hinton did not qualify for the finals with a prelim time of 4:16.08 with Marisa Begnoche, Emily Culver, Jaci Dehner and Lauren Hedlund)

 

(Boys District Golf)

CLASS 1A MEET AT SPENCER (Hinton qualified for the State meet at Panora next Friday and Saturday and Shaan Desal of South O'Brien qualified for individual play)

 

CLASS 2A MEET AT STORM LAKE (Emmetsburg qualified for the State meet at Livermore next Friday and Saturday and Maple Valley/Anthon-Oto's Ryan Sulsberger qualified for individual play)

CLASS 3A MEET AT CARROLL (Spencer & M-O-C/Floyd Valley qualified for team play at the State meet at Ames next Friday and Saturday and Ryan Gute of Storm Lake qualified for individual play)

 


SATURDAY RESULTS – May 21

(coed State Track at Drake Stadium in Des Moines)

GIRLS SPRINT MEDLEY FINAL (1A- Remsen St. Mary’s finished 6th in a time of 1:54.79 with Makenzie Ricke, Emma Krier, Brielle Biezuns and Sabrina Ward)

 

GIRLS 800 FINAL (1A- Remsen St. Mary's Sabrina Ward finished 20th in a time of 2:29.76)

 

BOYS 800 FINAL (2A- Kingsley-Pierson/Woodbury Central’s William Dougherty finished 5th in a time of 1:59.89)

 

GIRLS SHUTTLE HURDLE RELAY FINAL (1A- Gehlen finished 2nd in a time of 1:07.97 with Katelin Langel, Nicole Ryan, Emily Holtgrewe and Steph Rohe)


GIRLS 100-HURDLES FINAL (1A- Gehlen's Steph Rohe finished 3rd in a time of :16.09 / 2A- Kingsley-Pierson/Woodbury Central's DeAndra Mahrt finished 6th in a time of :16.37)

 

BOYS 110-HURDLES FINAL (2A- Kingsley-Pierson/Woodbury Central's Tyler Campbell finished 6th in a time of :15.60)

 

GIRLS 1500 FINAL (3A- Le Mar’s Meredith Rand finished 20th in a time of 5:20.54 / 1A- Gehlen’s Molly Wankum finished 20th in a time of 5:25.13)

 

GIRLS 4X100 RELAY FINAL (2A- Kingsley-Pierson/Woodbury Central finished 5th - :51.18l with Alex Howrey, Rebecca Quade, Bailey Kennedy, and DeAndra Mahrt / 3A- Le Mars finished 8th - :51.50 with Lindsey Wichers, Sadie Christensen, Kirsti Ruhland and Emily Anderson)

 

 

(boys tennis)

1A SUB-STATE AT HARLAN: Le Mars beat Red Oak 5-1 in the semifinals and then beat Glenwood 5-1 in the finals to advance to the 1A Team State Tournament May 31st in Johnston with a 14-and-0 record.

 

(little league at West Floyd Park) (makeup games from May 14th)

SENIOR BOYS

Orioles 17 Reds 7

Marlins 13 Giants 7

SENIOR GIRLS

Foxes 18 Hawks 5

Panthers 12 Falcons 11

MAJOR BOYS

Braves 9 Angels 0

Pirates 8 White Sox 2

Dodgers 1 Cubs 0

Mets 7 Yankees 5

A's 5 Rockies 4

MAJOR GIRLS

Spartans 5 Eagles 4

Chargers 12 Lions 7

Broncos 14 Rockets 7

 

 


Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 17,279.74
+13.75 (0.08%)    
2 S&P 2,010.40
-0.96 (-0.05%)    
3 NASDAQ 4,579.79
-13.64 (-0.30%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive