Friday, October 24, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of February 11)

MONDAY RESULTS - February 11

(high school basketball)

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(district 1 / sub-state 1)
Sibley-Ocheyedan 63, Clay Central-Everly 31

(district 2 / sub-state 1)
West Sioux 49, Akron-Westfield 31
Spalding Catholic 65, Remsen St. Mary's 60

(district 15 / sub-state 8)
Charter Oak-Ute 77, Whiting 62 
Siouxland Christian 60, Westwood 38   

CLASS 2A DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1 / sub-state 1)
Unity Christian 71, Ridge View 31
Sioux Center 96, Cherokee 61

(district 2 / sub-state 1)
Sioux Central 43, Emmetsburg 32
Spirit Lake 47, North Union 30
Okoboji 58, Hartley-Melvin-Sanborn 55

(district 16 / sub-state 8)
Tri-Center 72, Maple Valley/Anthon-Oto 52  
OA-BCIG 76, Missouri Valley 64


(regular season games)
(B) (#7-4A)Sioux City North 66, South Sioux City 60

(B) Sioux City West 63, Storm Lake 60

(G) (#1-4A)Bishop Heelan 67, Council Bluffs T-J 15

 

(college basketball)

(#14) Kansas 83, (#10) Kansas State 62
(#15) Georgetown 63, (#18) Marquette 55

(N-B-A basketball)

Minnesota 100, Cleveland 92
Charlotte 94, Boston 91
L.A. Clippers 107, Philadelphia 90
Brooklyn 89, Indiana 84, OT
New Orleans 105, Detroit 86
San Antonio 103, Chicago 89
Washington 102, Milwaukee 90
Atlanta 105, Dallas 101

(N-H-L hockey)

Minnesota 2, Calgary 1, SO
Toronto 5, Philadelphia 2
Carolina 6, N.Y. Islanders 4
Columbus 6, San Jose 2
Los Angeles 4, St. Louis 1
Phoenix 3, Colorado 2, OT

 

 

 

 

 

TUESDAY RESULTS - February 12

(high school basketball)

(LE MARS) -- Katelin Langel scored four of her game-high 15 points during a 9-0 run to open the fourth quarter and number-12 Gehlen Catholic rallied to beat Akron-Westfield 31-26 Tuesday night, side-stepping an upset bid in the quarterfinal round of the 1A Regional Tournament.  Langel's three-point play with 5:55 to play erased a 24-23 deficit and put the Lady Jays in front to stay.  She added a pair of free throws in the final three minutes to help secure the victory.  Abigail Krienert started the fourth quarter surge with a pair of buckets and helped ice the game with a free throw with 1:36 to play to put the Lady Jays in front 30-26.  Krienert finished with a career-best nine points.  Gehlen trailed 24-19 going into the final quarter but outscored the Westerners 12-2 in the final stanza.  Kayla Tindall led A-W with nine points before fouling out.  She scored the Westerners only points in the final quarter, hitting a tip-in with with 2:20 to play to cut Gehlen's lead to 28-26.  Free throws by Langel, Krienert and Emily Holtgrewe in the final 1:36 of the game sealed the win.   Akron-Westfield finishes the season at 8-and-15 while Gehlen moves on to the semifinals Friday against Remsen-Union at the Reardon Family gym with a 15-and-5 record.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 8)
#12-Gehlen Catholic (15-5) 31, Akron-Westfield (8-15) 26
Remsen-Union 65, Whiting 61
Exira/Elk Horn-Kimballton 28, Heartland Christian 24
#4-Ar-We-Va 55, Charter Oak-Ute 20

(region 1)
West Sioux 49, Remsen St. Mary's 42
West Bend-Mallard 54, Storm Lake St. Mary's 39
George-Little Rock 50, Clay Central-Everly 17
#1-Central Lyon 75, Harris-Lake Park 37

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Emmetsburg 49, North Union 44, overtime
Okoboji 42, Sioux Central 41
South O'Brien 42, Boyden-Hull 29
#1-Western Christian 66, Rock Valley 22

(region 8)
Woodbury Central 79, West Monona 44
#11-Hinton 74, Ridge View 38
Tri-Center 36, Council Bluffs St. Albert 31
#2-Lawton-Bronson 83, Missouri Valley 53

(regular season games)

(SIOUX CITY) -- Number-seven (4A) Sioux City North used an 11-0 run midway through the third quarter to break free from a scrappy Le Mars team and the Stars went on to beat the Bulldogs 73-58 Tuesday night in Sioux City.  Le Mars trailed 27-24 at halftime before being over-powered by the bigger North Stars' line-up in the second half.  North finishes the season at 19-and-2 while Le Mars takes a 15-and-6 record into their tournament opener next Monday at home against Sergeant Bluff-Luton.  S-B-L was one of the two teams to beat North this season.  Danny Tillo led Sioux City North in scoring Tuesday night with 20 and Deontre Dean added 17.  Kyle Dolph led Le Mars with 18 with Jake Irwin and Parker Rolfes adding ten each.


(B) (#7-4A)Sioux City North 73, Le Mars (15-6) 58

(B) Bishop Heelan 72, Council Bluffs T-J 50

(B) (#9-4A)Sioux City East 61, Spencer 49

 

(college basketball)

(#8) Michigan State 75, (#4) Michigan 52
(#7) Florida 69, (#25) Kentucky 52

 

(N-B-A basketball)

Toronto 109, Denver 108
Miami 117, Portland 104
Memphis 108, Sacramento 101
Utah 109, Oklahoma City 94
Houston 116, Golden State 107
L.A. Lakers 91, Phoenix 85


(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 4, Boston 3, SO
Montreal 4, Tampa Bay 3, SO
Anaheim 3, Chicago 2, SO
Carolina 4, New Jersey 2
Ottawa 2, Buffalo 0
Washington 6, Florida 5, OT
Philadelphia 3, Winnipeg 2
Nashville 1, San Jose 0, OT
Dallas 4, Edmonton 1
Vancouver 2, Minnesota 1

 

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS - February 13

(high school wrestling)

STATE DUAL TEAM TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
1A-(quarterfinals) Woodbury Central 45, Audubon 19  ..  Eddyville-Blakesburg-Fremont 36, Emmetsburg 31  ..  (semifinals) Eddyville-Blakesburg-Fremont 43, Woodbury Central 33  ..  (consolation semifinals) Emmetsburg 43, Audubon 36  ..  (5th place match) Sumner-Fredericksburg 61, Emmetsburg 18  ..  (3rd place match) Woodbury Central 35, Clarion-Goldfield 30  ..  (championship match) Alburnett 60, Eddysville-Blakesburg-Fremont 21

2A-(quarterfinals) Davenport Assumption 60, Boyden-Hull/Rock Valley 18  ..  (consolation semifinals) Union, LaPorte City 44, Boyden-Hull/Rock Valley 30  ..  (7th place match) Boyden-Hull/Rock Valley 40, Ballard 27  ..  (championship match) Davenport Assumption 30, West Delaware 29

3A-(championship match) Southeast Polk 46, Bettendorf 20

(high school basketball)

(LE MARS) -- Le Mars had little trouble advancing to the 4A Regional semifinals, beating winless Storm Lake 57-30 Wednesday night at the Bulldogs new gym.  The Lady Bulldogs sprinted to a 24-8 lead after a quarter and led 43-17 by intermission.  The fourth quarter featured a continuous clock after a Molly Renken basketball closed out the third quarter putting Le Mars in front by 35 points.  Emily Pick led Le Mars in scoring with 15 points with Mary Kate Eckstaine adding 14.  Both sharp-shooters hit three three-pointers.  Carolyn Ahlers added another nine points for the Lady Bulldogs.  Brenna Richter had 15 for the Tornadoes, hitting four three's, including a half court buzzer-beater as the first half closed.  Le Mars takes a 10-and-12 record to Sioux City Saturday night to meet top-rated Bishop Heelan in the semifinals at 7 o'clock.  Storm Lake closes out another winless season at 0-and-22.  They have now lost 64 straight games over the last three seasons.

CLASS 3A REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
South Central Calhoun 62, East Sac County 55
#2-M-O-C/Floyd Valley 78, Cherokee 45

(region 2)
Garner-Hayfield/Ventura 49, Osage 35
#9-Spirit Lake 59, Sioux Center 56

(region 3)
Nevada 44, Iowa Falls-Alden 40
#3-Estherville/Lincoln Central 53, Hampton-Dumont 32

CLASS 4A REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Humboldt 42, Webster City 29
Le Mars (10-12) 57, Storm Lake (0-22) 30

CLASS 5A REGIONAL QUARTERFINALS
Sioux City East 67, Sioux City North 48

 

(college basketball)

Texas 89, Iowa State 86, two overtimes

TOP-25
(#1) Indiana 76, Nebraska 47
(#2) Duke 73, North Carolina 68
(#3) Miami 74, Florida State 68
UConn 66, (#6) Syracuse 58
Charlotte 71, (#11) Butler 67
(#17) Oklahoma State 91, Texas Tech 67
(#19) New Mexico 54, Fresno State 48
(#21) Notre Dame 82, DePaul 78, overtime
(#22) Memphis 93, U-C-F 71
(#23) Oregon 65, Washington 52

(#24) Colorado State 66, San Diego State 60

 

(N-B-A basketball)

San Antonio 96, Cleveland 95
Indiana 101, Charlotte 77
Atlanta 108, Orlando 76
Boston 71, Chicago 69
Toronto 92, New York 88
Brooklyn 119, Denver 108
Detroit 96, Washington 85
Utah 97, Minnesota 93
New Orleans 99, Portland 63
Milwaukee 94, Philadelphia 92
Dallas 123, Sacramento 100
L.A. Clippers 106, Houston 96


(N-H-L hockey)

Pittsburgh 4, Ottawa 2
St. Louis 4, Detroit 3, OT
Calgary 7, Dallas 4

 

 

 

 

THURSDAY RESULTS - February 14

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines

CLASS 1A RESULTS: 182#-Akron-Westfield's Taylor James (34-6) lost 3-1 in the first round but bounced back with a 17-0 TF in the consolation bracket  ..

Marcus/Meriden-Cleghorn's Jacob Meehan won his first round match by a fall at 182#  ..   Marcus/Meriden-Cleghorn's Dylan Rolfes lost his first round match by a fall at 160# but came back to pin his first round consolation opponent to stay alive  ..  West Sioux's Jose Montes lost his first round match 12-6 at 113# but won by a fall in the consolation bracket.  Woodbury Central advanced five wrestlers, Dylan Muckey (106#), Gabe Verschoor (120#), Lane Nichols (126#), Levi Paulsen (220#) and Landon Paulsen (285#), into the quarterfinals and are second behind Alburnett in the team standings after day one.  Emmetsburg also advanced four wrestlers into the quarterfinals and are tied for third in the team standings.  Nick Schany (170#), Andrew Wellik (182#), Austin McCarten (195#)  and Taylor Wegner (220#) are the E-Hawk hopefuls.  Other Siouxland wrestlers that won opening round matches -- Zach Ulven of Westwood (113#), Jake Haberman (160#) & Mitch Gambrell (285#) of Central Lyon/George-Little Rock and Sibley-Ocheyedan's Dylan Brockshus (182#).

CLASS 3A FIRST ROUND AND FIRST ROUND CONSOLATION: 195#-Le Mars' Chris Hiserote (17-16) was pinned in 5:03 by Fort Dodge's Riley Prescott in the first round and was eliminated in the consolation round when he was pinned in 2:20 by Casey Becker of Cedar Rapids Prairie.

Three Siouxland wrestlers advanced with first round victories.  Sioux City North's Shane Gill (120#) won 4-1  ..  Storm Lake's Juan Figueroa (132#) won 6-5  .. and Sioux City North's Dustin Fuller (170#) won by a fall in 25 seconds.  Sioux City West's Anthony Combs (220#) stayed alive in the consolation bracket with a fall after losing 2-0 in his first round match.

CLASS 2A FIRST ROUND AND FIRST ROUND CONSOLATION: Sixteen Siouxland wrestlers advanced to Friday's quarterfinals.  Sergeant Bluff-Luton advanced Devin Phaly (106#), Colton McCrystral (132#), Bret Thompson (152#), and Tyler Nguyen (220#).  Boyden-Hull/Rock Valley advanced Hunter Berkenpas (152#), Dallas Rozeboom (182#), and Tyler Dolieslager (220#).  Spencer moved John Christopherson (126#) and Levi Gilmore (132#) into the second round.  Spirit Lake landed defending State champion Doug Minor (120#) and Zach Skopec (138#) in the quarterfinals and Cherokee's Hunter Morrow (126#), Estherville/Lincoln Central's Oscar Ramirez (132#), Western Christian/Unity Christian's Jacob Van Ginkel (160#), Bishop Heelan's Christian Probst (195#) and Sheldon/South O'Brien's Bryce Kelleher (220#) also advanced.  Staying alive with consolation wins Thursday night were Spencer's Bailey Hawn (120#) and Tanner Schaefer (160#), Sergeant Bluff's Steven Garcia (138#), E-L-C's Blake Gjerde (145#) and Sheldon/South O'Brien's Toby Maggert (170#).

 

(high school bowling)

Both the Le Mars guys and gals qualified for the 1A State Bowling Tournament in Des Moines next Thursday by winning the team title in the qualifting meet at Sweet 16 Lanes in Le Mars Thursday.  Brock Hofland also qualified to compete individually with a 405 series score.  OA-BCIG's Kirstin Weber topped the girls series scores with a 364.

 

(high school basketball)

(LE MARS) -- In the final basketball game between Gehlen and Spalding before the two catholic schools merge next school year, the Gehlen Catholic Jays rolled to a 67-45 1A District tournament win Thursday night at the Reardon Family gym.  The Jays sprinted out to a 12-0 lead five minutes into the game and were never seriously challenged for the rest of the night in winning for the 11th straight time in the series.  The Spartans narrowed a 17-point second quarter deficit to nine with 3:20 to play before halftime but Gehlen closed the first half with a 7-1 run to push the lead back up to 15 by the halftime break.  The lead quickly stretched to 20 two minutes into the second half and reached 25 in the fourth quarter.  Michael Whitehead led the Jays scoring attack with 15, Blake Wiltgen and Alex Kellen had 11 each with Solomon Freking, Colton Kneip and Derek Bretey collecting eight each.  Spalding's Michael Grady led all scorers with 16 with Jarod Steffes adding 13 to the Spartan cause and Ryan Stoll had 10.  Spalding Catholic ends their final basketball campaign at 10-and-12 while Gehlen moves into the semifinals of the 1A District Tournament with a 17-and-4 mark.  The Jays will host Marcus/Meriden-Cleghorn next Tuesday at the Reardon Family gym.  The Jays and Eagles split their two regular season games.

 

CLASS 1A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1 / sub-state 1)
#7-Harris-Lake Park 62, Sibley-Ocheyedan 43
Trinity Christian 52, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 38
West Lyon 79, George-Little Rock 55
Rock Valley 70, Central Lyon 56

(district 2 / sub-state 1)
#4-Boyden-Hull 57, West Sioux 22
Remsen-Union 59, Hinton 58
Gehlen Catholic (17-4) 67, Spalding Catholic 45
Marcus/Meriden-Cleghorn 80, Kingsley-Pierson 53

(district 15 / sub-state 8)
Woodbury Central 70, Charter Oak-Ute 39
West Monona 74, Boyer Valley 47
#3-Lawton-Bronson 81, Siouxland Christian 28
Ar-We-Va 77, River Valley 50

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(district 1 / sub-state 1)
#4-Western Christian 66, Unity Christian 42
Sioux Center 63, South O'Brien 48

(district 2 / sub-state 1)
#9-Sheldon 58, Sioux Central 33
Spirit Lake 48, Okoboji 35

(district 16 / sub-state 8)
#5-I-K-M/Manning 49, Tri-Center 44
Kuemper Catholic 57, OA-BCIG 45


(regular season games)
(B) Humboldt 75, Storm Lake 68, overtime

 

(college basketball)

Iowa 74, Penn State 72

TOP-25 MEN

(#5) Gonzaga 77, Saint Mary's (Cal) 60
Colorado 71, (#9) Arizona 58
(#12) Louisville 72, St. John's 58
(#13) Ohio State 69, Northwestern 59
Minnesota 58, (#20) Wisconsin 53. overtime

TOP 25 WOMEN

(#8) Penn State 81, Iowa 69
(#24) Iowa State 72, (#22) Oklahoma 68

(N-B-A basketball)

Miami 110, Oklahoma City 100
L.A. Clippers 125, L.A. Lakers 101

(N-H-L hockey)

N.Y. Islanders 4, N.Y. Rangers 3, SO
Colorado 4, Minnesota 3, SO
Carolina 3, Toronto 1
Washington 4, Tampa Bay 3
Montreal 1, Florida 0, OT
Nashville 3, Phoenix 0

 

 

 

 

FRIDAY RESULTS - February 15

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines

CLASS 1A QUARTERFINALS: Ten Siouxland area wrestlers advanced to the semifinals.  Zach Ulven of Westwood at 113#, Lane Nichols of Woodbury Central at 126#, Tayler Lehman of Central Lyon/George-Little Rock at 132#, Jake Haberman of Central Lyon/George-Little Rock at 160#, Nick Schany of Emmetsburg at 170#, Andrew Wellik of Emmetsburg at 182#, Austin McCartan of Emmetsburg at 195#, Trey Wegner of Emmetsburg at 220#, and Mitch Gambrill of Central Lyon/George-Little Rock and Landen Paulsen of Woodbury Central at 285#.  Marcus/Meriden-Cleghorn's Jacob Meehen lost by a fall in his quarterfinal round match at 170#.

CLASS 1A SECOND ROUND CONSOLATION: Ten more Siouxland wrestlers won their second round consolation matches and are assured of a place in their weight class.  Dylan Muckey of Woodbury Central at 106#, Colby McIntire of Central Lyon/George-Little Rock at 126#, Tyler Leuer of Emmetsburg at 132#, Jake Mize of Woodbury Central at 145#, Brady Bailey of Emmetsburg and West Monona's Logan Moore at 152#, Dru Kenny of Ridge View at 160#, Jacob Meehen of Marcus/Meriden-Cleghorn won by a fall at 170#, Taylor James of Akron-Westfield won by a fall at 182#, and Michael Davidson of Ridge View at 220#.  Both Jose Montes of West Sioux and Marcus/Meriden-Cleghorn's Dylan Rolfes lost for a second time and were eliminated.

CLASS 3A QUARTERFINALS: Shane Gill of Sioux City North lost 17-5 at 120#, Juan Figueroa of Storm Lake lost by a fall at 132#, and Dustin Fuller of Sioux City North lost 9-0 at 170#.  Only Dustin Fuller won his second round consolation match and is the lone Siouxland area wrestler that will place in Class 3A.

CLASS 2A QUARTERFINALS: Seven Siouxland area wrestlers advanced to the semifinals.  Doug Minor of Spirit Lake Park at 120#, Colton McCrystal of Sergeant Bluff-Luton and Oscar Ramirez of Estherville/Lincoln Central at 132#, Zach Skopec of Spirit Lake Park at 138#, Jacob Van Ginkel of Western Christian/Unity Christian at 160#, and Tyler Dolieslager of Boyden-Hull/Rock Valley and Bryce Kelleher of Sheldon/South O'Brien at 220#.

CLASS 1A SEMIFINALS: Four Siouxland wrestlers earned spots in the finals with victories.  Lane Nichols of Woodbury Central at 126#, Jake Haberman of Central Lyon/George-Little Rock at 160#, Nick Schany of Emmetsburg at 170# and Austin McCartan of Emmetsburg at 195#.

Akron-Westfield's Tayler James will wrestle for seventh place at 195# after losing 8-5 in the third round of consolation round matches Friday night.  Marcua/Meriden-Cleghorn's Jacob Meehen won by a fall in his third round consolation match Friday night and will wrestle at 10 a.m. Saturday  to determine whether he'll wrestle in the third place match or the fifth place match.

CLASS 2A SEMIFINALS: Three wrestlers from Siouxland earned spots in the finals with semifinal round victories.  Doug Minor of Spirit Lake Park at 120#, Colton McCrystal of Sergeant Bluff-Luton at 132# and Tyler Dolieslager of Boyden-Hull/Rock Valley at 220#.

 

(high school basketball)

(LE MARS) -- Number-12 Gehlen Catholic rallied from a 17-16 halftime deficit against Remsen-Union Friday night to beat the Rockets 47-34 at the Reardon Family gym.  The victory moves the Lady Jays into the 1A Regional finals for the second consecutive year.  Gehlen took the lead for good two minutes into the second half and led by seven going into the fourth quarter.  An 11-2 start to the final quarter put the Lady Jays in front by 16 with four minutes to play.  Senior Katelin Langel once again led the Gehlen scoring attack with 16 points.  Emily Holtgrewe drilled three three-pointers and finished with 11.  Brittany Weikel had 12 for R-U and Brittany Sudtelgte 10.  Remsen-Union finishes the season at 10-and-14 while Gehlen Catholic improves to 16-and-5.  The Lady Jays meet number-four Ar-We-Va Monday night in Mapleton at 7 o'clock for a trip to the 1A State tournament.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 8)
#12-GehlenCatholic (16-5)  47, Remsen-Union (10-14) 34
#4-Ar-We-Va (20-3) 59, Exira/Elk Horn-Kimballton 39

(region 1)
West Sioux 47, West Bend-Mallard 46
#1-Central Lyon 66, George-Little Rock 55

CLASS 2A REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Okoboji 41, Emmetsburg 39
#1-Western Christian 81, South O'Brien 45

(region 8)

#11-Hinton 68, Woodbury Central 66
#2-Lawton-Bronson 62, Tri-Center 34


(regular season games)
(B) Sergeant Bluff-Luton (12-9) 62, South Sioux City 49

 

(college basketball)

(#15) Georgetown 62, Cincinnati 55

 

(N-B-A basketball)

no games  (All-Star game - Sunday)

 

(N-H-L hockey)

Buffalo 4, Boston 2
New Jersey 5, Philadelphia 3
Pittsburgh 3, Winnipeg 1
Anaheim 5, Detroit 2
Chicago 4, San Jose 1
St. Louis 5, Calgary 2
Dallas 4, Vancouver 3
Los Angeles 2, Columbus 1

 

 

 

 

SATURDAY RESULTS - February 16

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines

CLASS 1A CONSOLATION FINALS:
106# - (7th place match) Dylan Muckey (Woodbury Central) - lost 5-4
113# - (3rd place match) Zach Ulven (Westwood) - won 2-0
126# - (3rd place match) Colby McIntire (Central Lyon/George-Little Rock) - lost by a fall
132# - (5th place match) Taylor Lehman (Central Lyon/George-Little Rock) - won 2-1
132# - (7th place match) Tyler Leuer (Emmetsburg) - lost 13-3 Maj.
145# - (3rd place match) Jake Mize (Woodbury Central) - lost by a fall
152# - (3rd place match) Logan Moore (West Monona) - lost by a TF 15-0
152# - (7th place match) Brady Bailey (Emmetsburg) - won 2-0
160# - (7th place match) Dru Kenny (Ridge View) - won 1-D 0-0
170# - (3rd place match) Jacob Meehen (Marcus/Meriden-Cleghorn)  (won his semifinal match 6-2) - won 7-0
182# - (3rd place match) Andrew Wellik (Emmetsburg) - won 7-1
182# - (7th place match) Tayler James (Akron-Westfield) - won 4-3
220# - (5th place match) Tayler Wegner (Emmetsburg) - lost 4-3
285# - (3rd place match) Landan Paulsen (Woodbury Central) - won by a fall

CLASS 2A CONSOLATION FINALS:
106# - (7th place match) Devin Phaly (Sergeant Bluff-Luton) - won 10-2 Maj.
126# - (3rd place match) John Christopherson (Spencer) - won 6-5
132# - (3rd place match) Oscar Ramirez (Estherville/Lincoln Central) - lost TF 19-4
132# - (5th place match) Levi Gilmore (Spencer) - lost by a fall
138# - (3rd place match) Zach Skopec (Spirit Lake Park) - won by a fall
138# - (5th place match) Steven Garcia (Sergeant Bluff-Luton) - won 10-4
152# - (5th place match) Bret Tomoson (Sergeant Bluff-Luton) - lost 9-2
160# - (5th place match) Tanner Schaefer (Spencer) - won 12-4 Maj.
160# - (5th place match) Jacob Van Ginkel (Western Christian/Unity Christian) lost 12-4 Maj.
195# - (7th place match) Christian Probst (Bishop Heelan) - won by a fall
220# - (5th place match) Tyler Nguyen (Sergeant Bluff-Luton) - won 6-2
220# - (5th place match) Bryce Kelleher (Sheldon/South O'Brien) - lost 6-2

CLASS 3A CONSOLATION FINALS:
170# - (3rd place match) Dustin Fuller (Sioux City North) - lost 1-D 0:25


6 p.m. - STATE CHAMPIONSHIP MATCHES
CLASS 1A:
126# - Lane Nichols (Woodbury Central) - lost 14-3
160# - Jake Haberman (Central Lyon/George-Little Rock) - lost by a fall
170# - Nick Schany (Emmetsburg) - lost 3-2
195# - Austin McCartan (Emmetsburg) - lost 5-4

CLASSS 2A:
120# - Doug Minor (Spirit Lake Park) won his third State title, 1-0
132# - Colton McCrystal (Sergeant Bluff-Luton) - won 11-0 Maj.
220# - Tyler Dolieslager (Boyden-Hull/Rock Valley) - lost by a fall

CLASS 3A:
no one from Siouxland in the finals

 

(high school basketball)

(SIOUX CITY) -- Top-rated Bishop Heelan had to withstand a furious fourth quarter rally by Le Mars to sideline the Lady Bulldogs 59-53 Saturday night in the 4A Regional semifinals at 'The Pit' in Sioux City.  Le Mars built a 12-4 lead five minutes into the game before the Crusaders clamped down defensively and outscored the Lady Bulldogs 24-4 over the final eleven minutes of the first half for a 13-point lead by the midway break.  A 9-3 burst to begin the second half put Heelan up by 19 at the 4:25 mark of the third quarter.  Le Mars finished the third period on a 12-3 run to whittle the deficit to ten by the quarter break and continued their charge into the fourth quarter.  The Lady Bulldogs closed to within five points with 1:42 to play and moved to within four points on a three-point play by Mary Kate Eckstaine with 14 seconds left.  All-stater MaKayla Augustine had a three-point play and added a pair of free throws in the final 34 seconds to keep Le Mars at bay and send the Crusaders into the Regional finals Tuesday night against Spencer at the Cherokee gym.  Augustine, who went over the 1,000 point mark for her career, led Bishop Heelan with 23 points, connecting on six of her teams eleven three-point baskets.  Taylor Koolstra added 12 for the Crusaders.  Molly Renken led a balanced Le Mars attack with 14, Carolyn Ahlers had 12, Mary Kate Eckstaine 11 and Emily Pick 10.  They were part of a contingent of eight seniors that closed out their basketball careers at Le Mars Community Saturday night.  Le Mars ends the season at 10-and-13.  Bishop Heelan improves to 19-and-3.

CLASS 3A GIRLS REGIONAL FINALS
(region 1)
#2-M-O-C/Floyd Valley 59, South Central Calhoun 30

(region 2)
#9-Spirit Lake 51, Garner-Hayfield/Ventura 37

(region 3)
#3-Estherville/Lincoln Central 62, Nevada 31

CLASS 4A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Spencer 60, Humboldt 46
#1-Bishop Heelan (19-3) 59, Le Mars (10-13) 53

CLASS 5A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#2-Ankeny 67, Des Moines Lincoln 21
#9-Sioux City West 55, Sioux City East 50

 

(college basketball)

Iowa State 87, T-C-U 53

TOP-25 MEN

(#1) Indiana 83, Purdue 55
Maryland 83, (#2) Duke 81
(#5) Gonzaga 71, San Francisco 61
(#6) Syracuse 76, Seton Hall 65
(#7) Florida 83, Auburn 52
(#8) Michigan State 73, Nebraska 64
(#10) Kansas State 81, Baylor 61
(#11) Butler 68, Fordham 63
(#14) Kansas 73, Texas 47
(#18) Marquette 79, (#16) Pittsburgh 69
(#17) Oklahoma State 84, Oklahoma 79, overtime
(#19) New Mexico 60, Boise State 50
Providence 71, (#21) Notre Dame 54
(#22) Memphis 71, Marshall 59
(#23) Oregon 79, Washington State 77, overtime
(#24) Colorado State 89, Air Force 86
Tennessee 88, (#25) Kentucky 58

 

(N-B-A baketball)

no games schedule - All-Star break

 

(N-H-L hockey)

Tampa Bay 6, Florida 5, OT
Toronto 3, Ottawa 0
Montreal 4, Philadelphia 1
N.Y. Islanders 5, New Jersey 1
Anaheim 3, Nashville 2, SO
Phoenix 5, Columbus 3
Edmonton 6, Colorado 4

 

 

 

 

SUNDAY RESULTS - February 17

(N-B-A basketball)

All-Star game at Houston -- West 143, East 138

(college basketball)

Iowa 72, Minnesota 51

TOP-25 MEN

(#3) Miami 45, Clemson 43
(#4) Michigan 79, Penn State 71
(#9) Arizona 68, Utah 64
(#12) Louisville 59, South Florida 41
(#20) Wisconsin 71, (#13) Ohio State 49

TOP-25 WOMEN

Iowa 72, (#18) Purdue 52

West Virginia 68, (#24) Iowa State 66

 

(N-H-L hockey)

St. Louis 4, Vancouver 3, SO
Pittsburgh 4, Buffalo 3
Chicago 3, Los Angeles 2
Boston 3, Winnipeg 2
Calgary 4, Dallas 3
Minnesota 3, Detroit 2
N.Y. Rangers 2, Washington 1

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 16,677.90
+216.58 (1.32%)    
2 S&P 1,950.82
+23.71 (1.23%)    
3 NASDAQ 4,452.79
+69.94 (1.60%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive