Saturday, November 22, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of March 18)

 

MONDAY RESULTS - March 18

(high school indoor track)

Dordt College Invitational at Sioux Center (coed)

(Gehlen Catholic girls' results) Morgan Whitehead won the 55-meter hurdles in a time of :09.49  ..  Katelin Langel was second in a time of :09.53 and Emily Holtgrewe finished fifth in :10.00.  Holtgrewe placed fourth in the 200-meter hurdles in a time of :34.18  .. Jill Kessenich took fifth.  Maddie Wankum was fourth in the shot put at 29'6" and Megan Livermore placed fifth.  The 4X400 relay team of Jordyn Nilles, Bailey Wiltgen, Morgan Whitehead and Katelin Langel placed fourth in a time of 4:38.82 and the 4X200 team of Jill Kessenich, Morgan Whitehead, Bailey Wiltgen and Emily Holtgrewe finished fifth in 2:02.

(Gehlen Catholic boys' results) Michael Whitehead won the 200-meter dash in a time of :24.97.  Whitehead took second in the long jump at 18'7 3/4" and was second in the 55-meter dash in a time of :07.08.  Lorenzo Tomasiello was second in the shot put at 42'3 1/2" with Joey Mayrose taking third at 41'6 3/4".  Patrick Livermore was sixth.  Jacob Begnoche was fourth in the 1600-meter run in a time of 5:13.45.  Gehlen took fourth in the 4X200 relay and Dylan Price finished fifth in the long jump at 17'4 1/2".

 

 

 

TUESDAY RESULTS - March 19

(high school indoor track)

Lakes Conference meet at Buena Vista University in Storm Lake

(Le Mars girl's results)

SHOT PUT - 2nd-Andrea Urban (36'11")  ..  HIGH JUMP - 3rd-Katrina Engebretson (4'8")  ..  LONG JUMP - 3rd-Rose Pelelo-Ray (14'11 1/4")  ..  800-METER RUN - 3rd-Mickie Theisen (2:46.72)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY - 3rd (:41.68)

(Le Mars boy's results)

LONG JUMP - 1st-Eli Engebretson (20'5") &  2nd-Gabe Rahn (19'11 1/4")  .. SHOT PUT - 1st-Tevita Moa-Lamp (48'2")  .. HIGH JUMP - 2nd-Tyler Paulson (6'0")  ..   55-METER HURDLES - 1st-Tyler Paulson (:08.22)  ..  4X200 RELAY - 1st (1:36.44) (Brody Mathey-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink)  ..  4X400 RELAY - 1st (3:40.24) (Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink) &   3rd (3:41.60)  ..  4X800 RELAY - 2nd (8:40.93)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY - 2nd (:36.32).

(college basketball)

N-C-A-A MEN'S TOURNAMENT

North Carolina A&T 73, Liberty 72

Saint Mary's (Cal.) 67, Middle Tennessee State 54

N-I-T MEN'S TOURNAMENT

Maryland 86, Niagara 70

St. John's 63, St. Joseph's 61

Louisiana Tech 71, Florida State 66

Robert Morris 59, Kentucky 57

Alabama 62, Northeastern 43

Virginia 67, Norfolk State 56

Denver 61, Ohio 57

B-Y-U 90, Washington 79

Stanford 58, Stephen F. Austin 57

 

 

WEDNESDAY RESULTS - March 20

(college basketball)

N-C-A-A MEN'S TOURNAMENT

James Madison 68, L-I-U, Brooklyn 55
La Salle 80, Boise State 71

 

N-I-T MEN'S TOURNAMENT

Iowa (22-12) 68, Indiana State 52

Providence 75, Charlotte 66

Stoney Brook 71, Massachusetts 58

Mercer 75, Tennessee 67

Baylor 112, Long Beach State 66

Southern Mississippi 78, Charleston Southern 71

Arizona State 83, Detroit 68

 

COLLEGE INSIDER.COM MEN'S TOURNAMENT

U-N-I 77, North Dakota 66

 

 

 

THURSDAY RESULTS - March 21

(college basketball)

N-C-A-A MEN'S TOURNAMENT

MIDWEST REGIONAL
#2-Louisville 79, North Carolina A&T 48
Colorado State 84, Missouri 72
#25-Oregon 68, #17-Oklahoma State 55
#13-Saint Louis 64, #10-New Mexico 44
#19-Memphis 54, Saint Mary's 52
#9-Michigan State 65, Valparaiso 54

WEST REGIONAL
#1-Gonzaga 64, Southern University 58
Wichita State 73, #20-Pittsburgh 55

#21-Arizona 81, Belmont 64
Harvard 68, #10-New Mexico 62

SOUTH REGIONAL
V-C-U 88, Akron 42
#10-Michigan 71, South Dakota State 56

EAST REGIONAL

California 64, U-N-L-V 61
#16-Syracuse 81, Montana 34

Butler 68, Bucknell 56
#15-Marquette 54, Davidson 53

 

 

 

FRIDAY RESULTS - March 22

(college basketball)

N-I-T MEN'S TOURNAMENT

Iowa (23-12) 75, Stony Brook 63

 

N-C-A-A MEN'S TOURNAMENT

MIDWEST REGIONAL
#22-Creighton 67, Cincinnati 63
#6-Duke 73, Albany 61

WEST REGIONAL
Mississippi 57, #18-Wisconsin 46
La Salle 63, #12-Kansas State 61
Iowa State (23-11) 76, #23-Notre Dame 58
#7-Ohio State 95, Iona 70

SOUTH REGIONAL
#3-Kansas 64, Western Kentucky 57
North Carolina 78, Villanova 71
Minnesota 83, #24-U-C-L-A 63
#14-Florida 79, Northwestern State 47
San Diego State 70, Oklahoma 55
Florida Gulf Coast 78, #8-Georgetown 68

EAST REGIONAL
#4-Indiana 83, James Madison 62
Temple 76, North Carolina State 72
Illinois 57, Colorado 49
#5-Miami (Fla.) 78, Pacific 49

 

(indoor football)

Sioux City Bandits 38, Kansas City Renegades 26

 

 

 

 

SATURDAY RESULTS - March 23

(high school indoor track)

Norm Heeren Invitational at the Dakotadome in Vermillion (coed)

(girls results) Le Mars' Andrea Urban finished second in the shot put with a toss of 37'4 1/2".  Kiana Phelps of Kingsley-Pierson/Woodbury Central won the shot put event with a toss of 38'1".  Bishop Heelan's Lindsey Joyce took second in the 800-meter run and was third in the 1500.

(boys results) Le Mars placed second in two relay events at the Dakotadome on Saturday.  The Bulldogs were second in the 4X200 relay in a time of 1:34.51.  The runners were Brody Mathey, Gabe Rahn, Chris Hatting and Levi TeBrink.  The 4X400 relay team of Robert Ironshell, Gabe Rahn, Chris Hatting and Levi TeBrink ran a time of 3:36.33 and took second place in that event as well.  Gehlen Catholic's Michael Whitehead was second in the long jump at 20'8".  Reece Jackson of Marcus/Meriden-Cleghorn took third in the 60-meter hurdles in a time of :08.72.

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 17,810.06
+91.06 (0.51%)    
2 S&P 2,063.50
+10.75 (0.52%)    
3 NASDAQ 4,712.97
+11.10 (0.24%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive