Friday, December 19, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of April 1)

MONDAY RESULTS - April 1

(high school golf)

(G/B) Gehlen Catholic at Akron-Westfield - POSTPONED TO APRIL 19th

 

 

 

 

 

TUESDAY RESULTS - April 2

(high school track)

(G) Le Mars won the team title in the Lady Bulldog Invitational, racking up 178 team points.  OA/BCIG was second, Hinton took thiird, Cherokee was fourth, Bishop Heelan fifth and Sergeant Bluff-Luton sixth.  LADY BULLDOG FIRST PLACE FINISHERS:  100 - Bailey Rol (:13.40)  .. 800 - Yashila Permeswaren (2:41.77)  ..  1500 - Kenzie Theisen (5:32.67)  ..  3000 - Kenzie Theisen (11:26.56)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY - (4:45.09)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY - (1:13.19)  ..  SHOT PUT - Andrea Urban (36';11")  ..  DISCUS - Andrea Urban (103'8").  HINTON FIRST PLACE FINISHERS:  400 - Haley Grenko (1:03.27)  ..  400 HURDLES - Lauren Hedlund (1:08/49)  ..  HIGH JUMP - Kasey Reuter (5'6")  ..  LONG JUMP - Kasey Reuter (16'9").

 

(G/B) Dutch Relays in Orange City

(girls results)  CLASS B TEAM STANDINGS - 1. Okoboji (145)  2. Sibley-Ocheyedan (122)  3. Gehlen Catholic (107).  GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  SHUTTLE HURDLE RELAY - (1:11.57 - Emily Holtgrewe-Morgan Whitehead-Bailey Wiltgen-Katelin Langel)  ..  100 HURDLES - Morgan Whitehead (:17.08)  ..  HIGH JUMP - Mariah McCarty (4'10").

(boys results) CLASS B TEAM STANDINGS - 1. Okoboji (168)  2. South O'Brien  3. Western Christian  4. Sibley-Ocheyedan  5. Gehlen Catholic (58)  6. Hartley-Melvin-Sanborn.  GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  LONG JUMP - Michael Whitehead (20'10 1/4")  ..  100 - Michael Whitehead (:11.39)  ..  200 - Michael Whitehead (:23.45)

CLASS A TEAM STANDINGS - 1. Spirit Lake (171)  2. Le Mars (153)  LE MARS FIRST PLACE FINISHERS:  SHOT PUT - Tevita Moa-Lamp (46'6 1/2")  ..  LONG JUMP - Eli Engebretson (19'6")  ..  200 - Robert Ironshell (:23.11)  ..  HIGH HURDLES - Tyler Paulson (:15.89)  ..  4X100 RELAY - (:45.26 - Robert Ironshell-Gabe Rahn-Brody Mathey-Levi TeBrink)  ..  4X400 RELAY - (3:39.27 - Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink)  ..  4X800 RELAY - (8:24.87 - Brennan Buss-Eli Engebretson-Kyle Dolph-Rodrigo Cobian)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY - (1:02.45 - Beau Ohm-Logan Schneider-Chris Hatting-Tyler Paulson)  ..  NOTE:  the Bulldogs also won the 4X200 relay but were disqualified.

 

(high school tennis)

(G) Le Mars 8, Bishop Heelan 1 (SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-1  ..  Emily Ahlers won 10-5  ..  Sophie Arens lost 5-10  ..  Emily Pick won 10-5  ..  Jordan Helms won 10-1  ..  Ellen Meis won ??  ..  DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Emily Ahlers won 10-3  ..  Sophie Arens/Emily Pick won 10-8  ..  Jordan Helms/Ellen Meis won 10-1)

(B) Le Mars 7, Sioux City East 2 (SINGLES RESULTS: Matt Ellefson lost 3-10  ..  Evan Richards won 10-2  ..  Ben Meis won 10-7  ..  Ryan Havey won 10-7  ..  Josh Sluiter won 10-3  ..  Cody Kliever won 10-0  ..  DOUBLES RESULTS: Matt Ellefson/Evan Richards lost 9-11  ..  Ben Meis/Ryan Havey won 10-5  ..  Josh Sluiter/Conner Watson won 10-6).

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS - April 3

(high school track)

C-Y-O meet at Buena Vista University in Storm Lake

(girls results) Gehlen finished fifth in the team standings.  GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  SHUTTLE HURDLE RELAY - (1:14.55 - Jill Kessenich-Emily Holtgrewe-Bailey Wiltgen-Morgan Whitehead)

(boys results) Gehlen finished fourth in the team standings.  GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  LONG JUMP - Michael Whitehead (20'9")  ..  100-METER DASH - Michael Whitehead (:11.12)

 

 

 

THURSDAY RESULTS - April 4

(high school tennis)

(G) Le Mars (2-0/1-0) 9, Spencer 0 (SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-1  ..  Emily Ahlers won 10-1  ..  Sophie Arens won 10-7  ..  Emily Pick won 10-5  ..  Jordan Helms won 10-2  ..  Ellen Meis won 10-6.    DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Emily Ahlers won 10-6  ..  Sophie Arens/Emily Pick won 10-4  ..  Jordan Helms/Ellen Meis won 10-6).    JV won 8-1.

(B) Spencer 7, Le Mars (1-1/0-1) 2 (SINGLES RESULTS: Matt Ellefson lost 0-10  ..  Evan Richards lost 5-10  ..  Ben Meis lost 5-10  ..  Ryan Havey lost 3-10  ..  Josh Sluiter won 10-8  ..  Jared Ernst lost 3-10.    DOUBLES RESULTS: Matt Ellefson/Evan Richards lost 3-10  ..  Ben Meis/Ryan Havey lost 2-10  ..  Josh Sluiter/Jared Ernst won 11-9).    JV won 7-2.

 

(high school track)

(B) Le Mars at the Cherokee Invitational - CANCELLED

 

(high school golf)

(G/B) Spalding Catholic at Gehlen Catholic - POSTPONED

 

(college basketball)

N-I-T MEN'S FINALS at New York's Madison Square Garden

Baylor 74, Iowa (25-13) 54

 

 

 

FRIDAY RESULTS - April 5

(high school track)

(G) Le Mars at the Cherokee Invitational - CANCELLED

 

 

 

SATURDAY RESULTS - April 6

(college basketball)

MEN'S N-C-A-A TOURNAMENT SEMIFINALS at Atlanta, Georgia

Louisville (34-5) 72 Wichita State (30-9) 68

Michigan (31-7) 71 Syracuse (30-10) 66

 

 

 

SUNDAY RESULTS - April 7

(college basketball)

WOMEN'S N-C-A-A TOURNAMENT SEMIFINALS at New Orleans, Lousiana

Louisville 64, California 57

U-Conn 83, Notre Dame 65

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 17,804.80
+26.65 (0.15%)    
2 S&P 2,070.65
+9.42 (0.46%)    
3 NASDAQ 4,765.38
+16.98 (0.36%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive