Wednesday, April 16, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of April 22)

 

MONDAY RESULTS - April 22

 

(high school golf)

(G/B) Gehlen Catholic at Unity Christian - POSTPONED TO APRIL 25th

(G) Le Mars at the Sibley-Ocheyedan Invitational - POSTPONED


(high school tennis)

(G) Le Mars at Spencer - POSTPONED TO APRIL 30th

(B) Spencer at Le Mars - POSTPONED TO APRIL 30th

 

 

TUESDAY RESULTS - April 23

(high school track)

(G/B) Gehlen Catholic at the Lawton-Bronson Relays - CANCELLED

(B) Le Mars at the Tomahawk Relays in Cherokee - CANCELLED

(high school golf)

(G/B) Spencer & Spirit Lake at Le Mars  - POSTPONED TO MAY 2nd

 

(high school tennis)

(G) Storm Lake at Le Mars - POSTPONED

(B) Le Mars at Storm Lake - POSTPONED

 

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS - April 24

(high school golf)

(G) Gehlen Catholic finished third at the C-Y-O meet at Breda.  Bishop Garrigan was the champion.  (GEHLEN SCORES: Hannah Sitzmann 92  ..  Shannon Smith 97  ..  Abigail Krienert 104  ..  Miranda Bunkers 111  ..  Tiffany Gengler 120  ..  Trisha Langel 121) 

(B) Gehlen Catholic finished third at the C-Y-O meet at Fort Dodge.  (GEHLEN SCORES: Derek Bretey 85  ..  Ty Kurth 92  ..  Zach Sorensen 92  ..  Dustan Kneip 94  ..  Alex Kellen 100  ..  Blake Wiltgen 113)

 

 

 

THURSDAY RESULTS - April 25

(high school track)

(G/B) Drake Relays in Des Moines --  Freshman Kiana Phelps of Kingsley-Pierson/Woodbury Central won the High School Discus event Thursday with a toss of 153'4".

(G/B) South Sioux City Invitational

(girls results) Le Mars finished sixth and had no first place finishes.  Andrea Urban took second in the Shot Put with a toss of 37'6 1/4".  Whitney Zenk took third in the 3200 =-meter run with a time of 13:16 and the 4X400 relay team of Katrina Engebretson,  Rose Pelelo-Ray, Hannah Jungers and Mickie Theisen took third in a time of 4:31.

(boys results) Le Mars took third behind Omaha Westside and Omaha Northwest.  Levi TeBrink won the 400 in a time of :52.04, Robert Ironshell won the 200 in a time of :22.71, the Bulldogs won the Shuttle Hurdle relay with Bo Ohm, Logan Schneider, Chris Hatting and Tyler Paulson running a time of 1:02.82, and the 4X400 relay team of Robert Ironshell, Gabe Rahn, Chris Hatting and Levi TeBrink ran a time of 3:33.91 to take first.  Tyler Paulson finished second in the High Jump at 6'0" and the Bulldogs took second in the Weightman 4X100, running a time of :52.56.  Trevor Westhoff was third in the Discus at 147'11", Robert Ironshell took third in the 100 at :11.89, and Brennan Buss was third in the 800 at 2:08.35.

 

(high school golf)

(G) Unity Christian 218  ..  Gehlen Catholic 222    (GEHLEN SCORES: Alyssa Fedders 49  ..  Hannah Sitzmann 52  ..  Makenzie Geels 53  ..  Abigail Krienert 53).

(B) Unity Christian 173  ..  Gehlen Catholic 175  ..   Remsen-Union 192. (MEDALIST: Unity Christian's Joel Groneweg with a 40).  (GEHLEN SCORES: Derek Bretey 43  ..  Dustan Kneip 43  ..  Ty Kurth 44  ..  Alex Kellen 45).  (REMSEN-UNION SCORES: Cam Kuchel 46  ..  Austen Stock 47  ..  Kyler Howard 48  ..  Austin Schmidt 51).

(B) Spirit Lake 162  ..  Estherville/Lincoln Central 173  ..  Le Mars 182 (MEDALIST: Spirit Lake's Zach Skopec with a 37).  (LE MARS SCORES: Tyler Carlson 43  ..   Parker Rolfes 43  ..  Mitchell Sitzmann 45  ..  Brody Karr 52  ..  Caleb Cline 52  ..  Johan Pottebaum 55).

 

 

 

 

 

FRIDAY RESULTS - April 26

Gehlen girls' golf results

Hinton 193  ..  Gehlen 209  ..  Spalding Catholic 257

Hannah Sitzmann 45
Tori Bishop 47
Ali Kallsen 49
Madison Johnson 48

Gehlen boys' golf results


Gehlen - 170  ..  Hinton 180  ..  Spalding Catholic 219

Derek Bretey - 40 (gold medalist after 3-hole playoff)
Dustan Kneip - 42 (3rd place)
Ty Kurth - 44 (4th place based on the handicap hole)
TJ Kruse - 44
Alex Kellen - 46
Blake Wiltgen - 49
Le Mars boys golf results
Spirit Lake 156  ..  Le Mars 169  ..  Spencer 170  ..  Sheldon 183
MEDALIST:  Spirit Lake's Trevor Caldwell with a 37
LE MARS SCORES:
Tyler Carlson 40
Brody Karr 40
Parker Rolfes 44
Dylan Taylor 45
Mitchell Sitzmann 47
Payton Pick 49

 

Gehlen Girls Track

Meet:  River Valley    4th overall

1st Shuttle 1:09.7    Emily Holtgrewe, Katelin Langel, Baily Wiltgen, Morgan Whitehead

1st 4x2         1:51.5    Jordyn Nilles,  Katelin Langel, Baily Wiltgen, Morgan Whitehead

2nd 4x1         52.9        Emily Holtgrewe, Morgan Whitehead, Jordyn Nilles, Katelin Langel

2nd 4x4         4:28.7    Alexis Madsen, Morgan Whitehead, Baily Wiltgen, Katelin Langel

2nd 800 Medley  2:02.7          Jill Kessenich, Jordyn Nilles, Taylor Peters, Alexis Madsen

2nd 100H     17.57      Emily Holtgrewe

3rd HJ    4-08               Mariah McCarty

3rd SP   32-09             Megan Livermore

3rd 4x8         11:26     Leah Ellensohn, Maggie Derocher, Mariah McCarty, Alexis Madsen

3rd 3000       13:44     Rachel Tentinger

 

Gehlen boys track results

meet:  River Valley Relays  (7th with 18 points)  (Kingsley-Pierson/Woodbury Central was first and Hinton finished second)

3rd  Long Jump  18'5"  Dylan Price

3rd  4X100  :47.37

 

Le Mars girls track results

meet:  West Sioux Relays  (4th place - 88 points)

1st  100   :13.59    Bailey Rol

1st  400   1:07.61  Chaise Benjamen

1st  1500  5:56.95  Kacey Hovden

1st  4X200  1:51.68   Bailey Rol, Ellie Meade, Jessi Hatting, Allison Wilken

1st  4X100  :52.4  Miranda Fisher, Lexi Barthman, Ally Jennings, Erica Urban

2nd  Shot Put  31'8"  Emily Zink

3rd  4X800  12:07  Kacey Hovden, Riley Roepke, Fernanda Grajeda, Dorsie Eslinger

3rd  400  1:09.9  Cassidy Utesch

3rd  100 Hurdles  :18.6  Amanda Schwartz

 

Le Mars girls tennis

Le Mars 5, Spirit Lake 4

SINGLES RESULTS:

Carolyn Ahlers won 10-3

Emily Ahlers won 10-3

Sophie Arens lost 0-10

Emily Pick lost 5-10

Jordan Helms won 10-6

Ellen Meis lost 3-10

DOUBLES RESULTS

Carolyn Ahlers/Emily Ahlers won 10-6

Sophie Arens/Emily Pick lost 3-10

Jordan Helms/Ellen Meis won 11-9

 

Le Mars boys tennis results

Spirit Lake 8 Le Mars 1

SINGLES RESULTS:

Matt Ellefson lost 5-10

Evan Richards won 10-6

Ben Meis lost 7-10

Ryan Havey lost 8-10

Josh Sluiter lost 8-10

Cody Kliever lost 4-10

DOUBLES RESULTS:

Matt Ellefson/Evan Richards lost 5-10

Ben Meis/Ryan Havey lost 4-10

Josh Sluiter/Cody Kliever lost 4-10

 

 

 

SATURDAY RELAYS - April 27

 

(high school golf)

(B) Storm Lake Invitational

1. Spirit Lake (336)  ..  2. Humboldt (339)  ..  3. Storm Lake (341)  ..  4. Denison-Schleswig (345)  ..  5. Alta-Aurelia (350)  ..  6/ Le Mars (351)  7. Spencer (352)  ..  8. Carroll (357)  ..  9. Kuemper Catholic (362)  ..  10. Algona (376)  ..  11. Estherville/Lincoln Central (383)  ..  12. Cherokee (397)

MEDALIST:  Carroll's Zach Riddle with a 74.   (LE MARS' SCORES: Tyler Carlson 79 (4th)  ..  Payton Pick 90  ..  Parker Rolfes 90  ..  Brody Karr 92  ..  Mitchell Sitzmann 96  ..  Dylan Taylor 100.

 

(high school tennis)

(G) Le Mars finished second behind Spirit Lake at the Lakes Conference meet.  Spirit Lake finished with 16 points and Le Mars had 15.  Le Mars' Carolyn Ahlers earned All-Conference honors by going 5-and-0 on the day and winning the number-one singles title.  Emily Ahlers also went 5-and-0 at number-two singles and won the title, earning All-Conference.

(B) Le Mars finished third behind Spencer and Spirit Lake at the Lakes Conference meet.  Evan Richards finished second at number-two singles for Le Mars, going 4-and-1 on the day and earning honorable mention All-Conference.

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 16,262.56
0.00 (0.00%)    
2 S&P 1,842.98
0.00 (0.00%)    
3 NASDAQ 4,034.16
0.00 (0.00%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive