Thursday, September 18, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of February 17)

MONDAY RESULTS - February 17

(high school basketball)

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(district 1/sub-state 1)
(at Kingsley)
Siouxland Christian (9-13) 59, Westwood (5-16) 35
Remsen St. Mary's (9-12) 67, Kingsley-Pierson (4-17) 37

(district 2/sub-state 1)
(at Hawarden)
George-Little Rock (9-13) 71, Akron-Westfield (4-18) 40
West Sioux (7-15) 74, Clay Central-Everly (0-20) 23

(district 15/sub-state 8)
(at Woodbine)
Logan-Magnolia 57, Whiting 13
Woodbine 58, Charter Oak-Ute 40

(district 16/sub-state 8)
(at Laurens)
Storm Lake St. Mary's 75, Prairie Valley 63
Laurens-Marathon 76, Southeast Webster-Grand 21

CLASS 2A BOYS DISTRICTS
(district 1/sub-state 1)
(at Orange City)
Hinton (14-8) 81, South O'Brien (11-11) 62
Sheldon 74, Unity Christian 70

(district 2/sub-state 1)
(at Estherville)
Emmetsburg 65, Okoboji 63
Estherville/Lincoln Central 83, Sibley-Ocheyedan 63

(district 15/sub-state 8)
(at Council Bluffs)
Clarinda 64, Missouri Valley 44
Council Bluffs St. Albert 59, Southwest Valley 24

Shenandoah 66, Red Oak 43

(district 16/sub-state 8)
(at Mapleton)
OA-BCIG 62, Ridge View 45
Maple Valley/Anthon-Oto 71, Cherokee 37


(regular season boys games)
Council Bluffs A-L 53, Bishop Heelan (11-9) 40
Denison-Schleswig 70, Sergeant Bluff-Luton (13-7) 64
(#9-4A)Sioux City North 76, South Sioux City 56

 

 

 

TUESDAY RESULTS - February 18

(high school basketball)

(LE MARS) -- Senior Alison Schnepf got an early birthday gift Tuesday night, scoring a career high 21 points, to lead 12th-rated Gehlen Catholic to a 65-49 1A Regional basketball victory over Central Lyon at the Steve Shea memorial gym.  Alison celebrates her 18th birthday on Wednesday.  She was one of four Lady Jays to finish with double figure scoring performances Tuesday.  Hannah Sitzmann added 16 and went over the 1000-point mark for her career, Caitlin Murphy had 15 and Bailey Wiltgen 10.  Sarah Halse led the Lions with 18 points.  Gehlen led by as many as ten points in the first half and went to the locker room at halftime leading 27-21.  The Lions scored the first eight points of the second half to take their first lead of the game at 28-27.  The lead changed hands nine times in the third quarter as both teams shot over 80% from the floor.  Central Lyon led 46-45 going into the fourth quarter.  The Lady Jays opened the final stanza with a 7-0 surge to regain the upper hand and outscored the Lions 20-3 in the final quarter to win going away.  Gehlen shot 67% for the game.  The 15-and-6 Gehlen Lady Jays travel to Sioux Center Friday for the semifinals against George-Little Rock.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#12-Gehlen Catholic (15-6) 65, Central Lyon 49
George-Little Rock 49, Akron-Westfield 44
#1-Newell-Fonda 79, Marcus/Meriden-Cleghorn 36
Grattinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 48, Harris Lake Park 46

(region 2)
#10-Ar-We-Va 61, Storm Lake St. Mary's 48
Kingsley-Pierson 56, Westwood 50
Adair-Casey 60, Heartland Christian 51
Exira/Elk Horn-Kimballton 74, Woodbine 48

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#1-Western Christian 79, West Lyon 40
South O'Brien 58, Rock Valley 44
Pocahontas Area 78, Hartley-Melvin-Sanborn 64
Okoboji 61, North Union 50

(region 8)
#3-Hinton (20-2) 78, Lawton-Bronson 52
#14-Woodbury Central 61, Maple Valley/Anthon-Oto 55
#9-Treynor 48, Council Bluffs St. Albert 47
Tri-Center 60, Missouri Valley 55


(regular season boys games)

(LE MARS) -- All-Stater, Danny Tillo, poured in 34 points to lead 9th-rated (4A) Sioux City North to an 85-75 win over the Le Mars Bulldogs Tuesday night at the Bulldogs' new gym as both teams closed out the regular season.  The victory improves North to 19-and-3 while Le Mars slips to 15-and-6 heading into their 3A District Tournament opener next Monday against Bishop Heelan in the Le Mars gym.  Tyler Borchers had 24 points to lead the Le Mars scoring attack followed by Jake Irwin's 18, Colan Borchers had 12 and Tyler Paulson 10.  Deondre Dean added 18 for the Stars and Robert Neustrom had 11.  North led by four at the half and by just two entering the fourth quarter before taking charge in the final four minutes of the game.


(#9-4A)Sioux City North (19-3) 85, Le Mars (15-6) 75
Bishop Heelan (12-9) 64, Council Bluffs T-J 41
Sioux City West 87, Dakota Valley 83, overtime
Spirit Lake 88, Jackson County Central (MN.) 87

 

(high school bowling)

State qualifying tournament at Cherokee (top team and top individual advance to State meet)

(girls results) 1. Denison-Schleswig  2. Le Mars  3. Marcus/Meriden-Cleghorn/Remsen-Union    (individually: Denison-Schleswig's Nicole Dahleen won the meet with a 363.  Le Mars' Janna Vander Sleis was second with a 352, missing going to State by 11 pins.  Also for Le Mars Coleen Zenk rolled a 299, Katie Pope a 286, Caitlyn Hughes a 258, Miranda Fischer a 255 and Madison Heidebrink a 250.)

(boys results) 1. Cherokee  2. Le Mars  3. Denison-Schleswig  6. Marcus/Meriden-Cleghorn/Remsen-Union  (individually: Cherokee's Nate Dodd won the meet with a 424.  For Le Mars, Gabe Jensen was third with a 396, Kyle Williams had a 363, Jacob Beyer a 335, Matt Hystad a 332, Kyle Kommes a 313 and Dom Castle a 303.)

The Le Mars season ends!

(college basketball)

(5) Duke 68, Georgia Tech 51
(6) San Diego State 60, Utah State 45
(8) Kansas 64, Texas Tech 63
(9) Villanova 82, Providence 79, 2 OTs
(11) Louisville 80, South Florida 54
(14) Virginia 57, Virginia Tech 53
(17) Iowa State 85, (19) Texas 76
(18) Kentucky 84, Mississippi 70

(15)  Iowa at Indiana (postponed,  Arena  structural  problem)

(N-B-A basketball)

Indiana 108, Atlanta 98
Cleveland 114, Philadelphia 85
Toronto 103, Washington 93
Charlotte 108, Detroit 96
Milwaukee 104, Orlando 100
Memphis 98, New York 93
Miami 117, Dallas 106
Phoenix 112, Denver 107, OT
San Antonio 113, L.A. Clippers 103

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS - February 19

(high school wrestling)

STATE TEAM TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES
(1A) Woodbury Central (6th place)
(2A) Sergeant Bluff-Luton (6th place)

(high school basketball)

(SPENCER) -- The Spencer Tigers rallied from a 17-point deficit to side-step an upset bid by the Le Mars Lady Bulldogs, 44-40, in 4A Regional Tournament action in Spencer Wednesday night.  Junior Kacey Hovden connected on her first five three-point attempts to lead Le Mars to a 28-11 lead midway through the second quarter.  The Tigers had trimmed the deficit to nine by halftime but still trailed by eight going into the final eight minutes.  Spencer outscored Le Mars 19-7 in the final quarter, taking their first lead of the game on a Heather Williamson bank shot in the lane with 53 seconds to play.  The Tigers outscored the Lady Bulldogs 4-1 from there to win by four.   Hovden finished with a career-high 15 points to lead all scorers while Kassidy Rieken added 8, Janessa Milbrodt 7 and Holly Schneider 6 for Le Mars.  Kirstin Martindale had 13 for Spencer and Williamson finished with 12.  Le Mars ends the season at 6-and-16 while Spencer takes a 14-and-9 record to 'The Pit' to play number-two Bishop Heelan Saturday in the semifinals.

CLASS 4A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Spencer 44, Le Mars (6-16) 40
Fort Dodge 61, Storm Lake 35

CLASS 3A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#6-Unity Christian 76, Sheldon 40
#13-Spirit Lake 56, Humboldt 49

(region 2)
#1-M-O-C/Floyd Valley 91, #11-Sergeant Bluff-Luton 43
Red Oak 57, Shenandoah 46

CLASS 5A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Sioux City East 70, Sioux City North 47

 

(college basketball)

Boston College 62, (1) Syracuse 59, OT
(2) Florida 71, Auburn 66
(3) Wichita State 88, Loyola of Chicago 74
(4) Arizona 67, Utah 63, OT
(7) Cincinnati 77, U-C-F 49
(10) Saint Louis 89, George Mason 85, OT
(11) Creighton 85, Marquette 70
(23) U-C-L-A 86, California 66
(24) Ohio State 76, Northwestern 60

(N-B-A basketball)

Cleveland 101, Orlando 93
Charlotte 116, Detroit 98
Chicago 94, Toronto 92
Washington 114, Atlanta 97
Minnesota 104, Indiana 91
New York 98, New Orleans 91
Phoenix 100, Boston 94
Brooklyn 105, Utah 99
San Antonio 111, Portland 109
Golden State 101, Sacramento 92
Houston 134, L.A. Lakers 108

 

 

 

THURSDAY RESULTS

(high school wrestling)

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 3A - 126#-Nic Madsen, jr (34-17) lost by a fall in the first round but won 12-9 in the first round of consolation action.

(1st round winners from Siouxland) 138#-Levi Gilmore of Spencer & Johnny Stephens of Sioux City East  ..  160#-Josh Schambach of Sioux City East  ..  170#-Mitchell Otto of Sioux City East  ..  182#-Calvin Buchanon of Sioux City East.

CLASS 2A - (1st round winners from Siouxland)  106#-Brayden Curry of Sergeant Bluff-Luton  ..  113#-Devin Phaly of Sergeant Bluff-Luton  ..  120#-Oakley Sengchan of Sergeant Bluff-Luton  ..  126#-Efrain Anzua of M-O-C/Floyd Valley  ..  132#-Oscar Ramirez of Estherville/Lincoln Central & Hunter Morrow of Cherokee  ..  138#-Elijah Dahl of M-O-C/Floyd Valley  ..  145#-Zach Skopec of Spirit Lake Park  ..  152#-Bret Tomoson of Sergeant Bluff-Luton  ..  195#-Darin Greenfield of Sheldon/South O'Brien  ..  285#-Gregory Palma of Boyden-Hull/Rock Valley & Darian Tillman of Sergeant Bluff-Luton.

CLASS 1A - 113#-Jose Montes of West Sioux, sr (37-11) lost by a fall in the first round and then stayed alive with a fall in the first round of consolation action  ..  120#-Cole Mills of Hinton, sr (45-3) won an 8-5 decision in the first round  ..  138#-Derek Erdman of Marcus/Meriden-Cleghorn, so (37-8) lost by a fall in the first round and was eliminated when he was pinned again in the first round of consolation action  ..  160#-Daniel Bishop of Hinton, fr (37-12) lost by a fall in the first round and was eliminated after he had to default in his consolation match due to an injury  ..  182#-Jacob Letsche of Marcus/Meriden-Cleghorn, sr (33-10) won his first round match by a fall  ..  195#-Justin Theisen of Marcus/Meriden-Cleghor, sr (37-4) won his first round match by a 2-0 decision.

(1st round winners from Siouxland)  106#-Kody Berg of Westwood  ..  120#-Cole Mills of Hinton  ..  126#-Lane Nichols of Woodbury Central  ..  132#-Colby McIntire of Cntral Lyon/George-Little Rock  ..  145#-Luke Klingensmith of Woodbury Central  ..  152#-Gable Verschoor of Woodbury Central  ..  160#-Skylar Rilling of Woodbury Central  ..  170#-Logan Moore of West Monona  ..  182#-Jacob Letsche of Marcus/Meriden-Cleghorn  ..  195#-Justin Theisen of Marcus/Meriden-Cleghorn  ..  220#-Blake Sappinfield of Lawton-Bronson  ..  285#-Landan Paulsen of Woodbury Central.

 

(high school basketball)

(LE MARS) -- The top two seeds in the boys district one 1A tournament advanced with quarterfinal round victories Thursday night at the Gehlen gym.  Top-rated Gehlen Catholic improved to 22-and-0 with a 51-43 win over a scrappy Remsen St. Mary's team that battled the Jays right down to the wire.  Gehlen led by just four points with 27 seconds to play when Alex Kellen connected on all four foul shot opportunities to seal the victory.  The Jays never led by more than ten points against a Hawks team they had beaten by 24 and 21 points during the regular season.  Blake Wiltgen led Gehlen with 19 points, 17 coming in the second half, and Kellen finished with 14.  Freshman Colin Schroeder led the Hawks with 14 and Matt Wesselmann added 11.  St. Mary's closes the season at 9-and-13.  Gehlen plays the winner of the Marcus/Meriden-Cleghorn vs. Lawton-Bronson game Tuesday in Cherokee.  The MMC/Lawton-Bronson game in Moville was postponed to Saturday.

The second-seed, Remsen-Union, had quite a tussle with Siouxland Christian before the Rockets advanced to the semifinals with a 56-49 victory Thursday night in the second half of the doubleheader at the Steve Shea memorial gym.  R-U led by three with 36 seconds to play before Tanner Hilbrands and Austen Stock drained four free throws to seal the verdict.  The game featured 12 lead changes.  Tanner Hilbrands led the Rockets' scoring with 19 points with Austen Stock adding 13 and Trenton Hilbrands 10.  Cameron Hoogendyk had 19 for the Eagles.  Remsen-Union improves to 13-and-8 and will play at 6:30 in Cherokee Tuesday night against the winner of Saturday's make-up game between River Valley and Woodbury Central.

CLASS 1A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1/sub-state 1)
(at Gehlen)
#1-Gehlen Catholic (22-0) 51, Remsen St. Mary's (9-13) 43
Remsen-Union (12-8) 56, Siouxland Christian 49

(at Woodbury Central)
6:30-Marcus/Meriden-Cleghorn vs. Lawton-Bronson - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-River Valley vs. Woodbury Central - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(district 2/sub-state 1)
(at Boyden-Hull)
6:30-George-Little Rock vs. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-Boyden-Hull vs. Harris-Lake Park - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(at West Lyon)
Trinity Christian 64, Central Lyon 60
West Lyon 76, West Sioux 47

(district 15/sub-state 8)
(at West Monona)
6:30-Woodbine vs. #5-Ar-We-Va - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-West Monona vs. Tri-Center - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(at Underwood)
6:30-Boyer Valley vs. West Harrison - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-Logan-Magnolia vs. Underwood - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(district 16/sub-state 8)
(at Newell-Fonda)
6:30-Alta-Aurelia vs. West Bend-Mallard - POSTPONED TO FEBRUARY 22nd
8:00-Storm Lake St. Mary's vs. #2-Newell-Fonda - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(at Coon Rapids-Bayard)
6:30-Glidden-Ralston vs. Paton-Churdan - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-Laurens-Marathon vs. Coon Rapids-Bayard - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(district 1/sub-state 1)
(at Sioux Center)
Rock Valley 79, Sheldon 54
#10-Sioux Center 62, Hinton (14-9) 37

(district 2/sub-state 1)
(at Western Christian)
6:30-Estherville/Lincoln Central vs. Hartley-Melvin-Sanborn - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-Emmetsburg vs. #1-Western Christian - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(district 15/sub-state 8)
(at Treynor)
6:30-Council Bluffs St.Albert vs. Shennandoah - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-Clarinda vs. #5-Treynor - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd

(district 16/sub-state 8)
(at Kuemper)
6:30-Maple Valley/Anthon-Oto vs. #7-IKM-Manning - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd
8:00-OA-BCIG vs. #7-Kuemper Catholic - POSTPONED TO SATURDAY, FEBRUARY 22nd


(regular season boys games)
South Sioux City 72, Sergeant Bluff-Luton (13-8) 48
Spencer at Sioux City East - CANCELLED
Humboldt at Storm Lake - CANCELLED

(college basketball)

North Carolina 74, (5) Duke 66
(13) Michigan State 94, Purdue 79
(21) U-Conn 68, Temple 55
(22) Memphis 64, Rutgers 59
B-Y-U 73, (25) Gonzaga 65

(N-B-A basketball)

Miami 103, Oklahoma City 81
Denver 101, Milwaukee 90
Golden State 102, Houston 99, OT

 

 

FRIDAY RESULTS - February 21

(high school wrestling)

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 1A

(quarterfinal winners from Siouxland)  120#-Cole Mills (46-3) of Hinton won 9-2  ..  126#-Lane Nichols of Woodbury Central  ..  132#-Colby McIntire of Central Lyon/George-Little Rock  ..  170#-Logan Moore of West Monona  ..  220#-Blake Sappinfield of Lawton-Bronson  ..  285#-Landan Paulsen of Woodbury Central.

(semifinals winners from Siouxland)  120#-Cole Mills (47-3) of Hinton won by a fall and will wrestle Nick Williams of Lisbon for the State championship  ..  132#-Colby McIntire of Central Lyon/George-Little Rock  ..  285#-Landan Paulsen of Woodbury Central.

(182#-Jacob Letsche (35-11) of Marcus/Meriden-Cleghorn lost 15-5 in a major decision in the quarterfinals, won his second round consolation match by a fall but lost in a third round consolation match by a fall.  He'll wrestle for 7th place Saturday.  ..  195#-Justin Theisen (37-6) of Marcus/Meriden-Cleghorn lost by a fall in the quarterfinals and was eliminated with a loss by a fall in a second round consolation match.  113#-Jose Montes (37-12) of West Sioux was eliminated in a second round consolation match when he was pinned.)

Class 2A

(quarterfinal winners from Siouxland) 106#-Braydon Curry of Sergeant Bluff-Luton  ..  132#-Oscar Ramirez of Estherville/Lincoln Central  ..  138#-Elijah Dahl of M-O-C/Floyd Valley  ..  145#-Zach Skopec of Spirit Lake Park  ..  152#-Bret Tomoson of Sergeant Bluff-Luton.

(semifinals winners from Siouxland) 132#-Oscar Ramirez of Estherville/Lincoln Central  ..  145#-Zach Skopec of Spirit Lake Park.

Class 3A

(quarterfinal winners from Siouxland) 138#-Levi Gilmore from Spencer  ..  170#-Mitchell Otto of Sioux City East  ..  182#-Calvin Buchanon of Sioux City East.

(semifinals winners from Siouxland) none.

(second round 3A consolation:  Nic Madsen of Le Mars, jr, (35-18) lost a 7-2 decision to Colton Clingenpee of Council Bluffs TJ and was eliminated)

 

(high school basketball)

(SIOUX CENTER) -- George-Little Rock scored the first seven points of the second half to erase a 33-31 halftime deficit and never trailed after that, up-setting number-12 Gehlen Catholic 70-61 in the 1A Girls Regional Tournament semifinals at Sioux Center Friday night.  The Lady Jays closed to within one point late in the third quarter and trailed 49-47 going into the final quarter.  But Gehlen's fate may have been sealed when George-Little Rock opened the final quarter with a 9-1 run to open a ten point lead and the Lady Jays never got closer than six after that.  The Mustangs connected on 31-of-41 foul shots, including 14-of-18 in the fourth quarter to fend off all of Gehlen's attempts to rally to victory.  The two teams combined to shoot 68 foul shots.  Jessica Sanbulte led George-Little Rock with 21 points, Teyha Graham added 16 and Maddy DeBeer 12.  Hannah Sitzmann led Gehlen with 19.  The Lady Jays end the season with a 15-and-7 record.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
George-Little Rock 70, #12-Gehlen Catholic (15-7) 61
#1-Newell-Fonda 74, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 28

(region 8)
Kingsley-Pierson (17-7) 60, #10-Ar-We-Va 52
Adair-Casey 55, Exira/Elk Horn-Kimballton 51

CLASS 2A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#1-Western Christian 86, South O'Brien 67
Pocahontas Area 79, Okoboji 75

(region 8)
#14-Woodbury Central 70, #3-Hinton (20-3) 68
#9-Treynor 84, Tri-Center 51

 

(N-B-A basketball)

Orlando 129, New York 121, 2 OTs
Dallas 124, Philadelphia 112
Charlotte 90, New Orleans 87
Toronto 98, Cleveland 91
Detroit 115, Atlanta 107
Chicago 117, Denver 89
Memphis 102, L.A. Clippers 96
Phoenix 106, San Antonio 85
Portland 102, Utah 94
L.A. Lakers 101, Boston 92

 

 

SATURDAY RESULTS - February 22

(high school wrestling)


STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT FINALS AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

(Class 1A)

120#-Cole Mills (47-4) of Hinton lost 4-3 (2nd place)  ..  132#-Colby McIntire of Central Lyon/George-Little Rock lost by a fall (2nd place)  ..  285#-Landan Paulsen of Woodbury Central lost in sudden victory, 4-3 (2nd place)  ..

(other place finishers from Siouxland) Kody Berg of Westwood-8th at 106#, Lane Nichols of Woodbury Central-4th at 126#, Derik Bailey of Maple Valley/Anthon-Oto-7th at 138#, Luke Klingensmith of Woodbury Central-7th at 145#, Gable Verschoor of Woodbury Central-7th at 152#, Schuyler Rilling of Woodbury Central-8th at 160#, Logan Moore of West Monona-3rd at 170#, Jacob Letsche of Marcus/Meriden-Cleghorn-7th at 182#, Jacob Becker of Westwood-8th at 182#, Travis VanderStreek of Central Lyon/George-Little Rock-5th at 220#, and Blake Sappingfield of Lawton-Bronson-6th at 220#.

(Class 2A)

132#-Oscar Ramirez of Estherville/Lincoln Central lost in amajor decision 15-2 (2nd place)  ..  145#-Zach Skopec of Spirit Lake Park won 5-2 (1st place)  ..  182#-Cash Wilcke of OA-BCIG won 2-1 (1st place).

(other place finishers from Siouxland) Brayden Curry of Sergeant Bluff-Luton-3rd at 106#, Efrain Anzua of M-O-C/Floyd Valley-8th at 126#, Elijah Dahl of M-O-C/Floyd Valley-5th at 138#, Bret Tomoson of Sergeant Bluff-Luton-6th at 152#, and Christian Brobst of Bishop Heelan-3rd at 195#.

(Class 3A)

no one in the finals

(place finishers from Siouxland) Levi Gilmore of Spencer-5th at 138#, Connor Coyle of Sioux City North-8th at 145#, Deion Clayborne of Sioux City North-8th at 152#, Mitchell Otto of Sioux City East-6th at 170# and Calvin Buchanon of Sioux City East-6th at 182#.

(high school basketball)

CLASS 3A GIRLS REGIONAL FINALS
(region 1)
#6-Unity Christian 55, #13-Spirit Lake 35

(region 2)
#1-M-O-C/Floyd Valley 75, Red Oak 34

CLASS 4A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#2-Bishop Heelan 75, Spencer 44
Fort Dodge 53, Algona 48

CLASS 5A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Sioux City West 65, Sioux City East 59
#2-West Des Moines Valley 75. Urbandale 31

CLASS 1A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS

(district 1/sub-state 1)

(at Moville)
Marcus/Meriden-Cleghorn 66, Lawton-Bronson 62
River Valley 86, Woodbury Central 79, two overtimes

(district 2/sub-state 1)
(at Hull)
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 62, George-Little Rock 61
Boyden-Hull 58, Harris-Lake Park 46

(district 15/sub-state 8)
(at Onawa)
#5-Ar-We-Va 75, Woodbine 33
Tri-Center 66, West Monona 61, overtime

(district 16/sub-state 8)
(at Fonda)
Alta-Aurelia 76, West Bend-Mallard 74, overtime
#2-Newell-Fonda 84, Storm Lake St. Mary's 37

(at Coon Rapids)
Paton-Churdan 45, Glidden-Ralston 31
Coon Rapids-Bayard 63, Laurens-Marathon 49

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(district 2/sub-state 1)
(at Hull)
Estherville/Lincoln Central 76, Hartley-Melvin-Sanborn 62
#1-Western Christian 92, Emmetsburg 60

(district 15/sub-state 8)
(at Treynor)
Council Bluffs St.Albert 65, Shenandoah 47
#5-Treynor 54, Clarinda 40

(district 16/sub-state 8)
(at Carroll)
#7-IKM-Manning 73, Maple Valley/Anthon-Oto 54
#7-Kuemper Catholic 75, OA-BCIG 52

 

(college basketball)

(5) Duke 66, (1) Syracuse 60
(2) Florida 75, Mississippi 71
(3) Wichita State 83, Drake 54
(4) Arizona 88, Colorado 61
New Mexico 58, (6) San Diego State 44
(11) Louisville 58, (7) Cincinnati 57
(8) Kansas 85, (19) Texas 54
(9) Villanova 57, St. John's 54
(10) Saint Louis 66, George Washington 59
(14) Virginia 70, Notre Dame 49
(16) Wisconsin 79, (15) Iowa 74
(17) Iowa State 71, T-C-U 60
(18) Kentucky 77, L-S-U 76, OT
(22) Memphis 82, Temple 79, OT
Stanford 83, (23) U-C-L-A 74
(24) Ohio State 64, Minnesota 46
San Diego 69, (25) Gonzaga 66

(N-B-A basketball)

Washington 94, New Orleans 93
Charlotte 92, Memphis 89
Dallas 113, Detroit 102
Atlanta 107, New York 98
Indiana 110, Milwaukee 100
Minnesota 121, Utah 104
Sacramento 105, Boston 98
Golden State 93, Brooklyn 86

 

 

 

SUNDAY RESULTS - February 23

(college basketball)

(11) Creighton 72, Seton Hall 71
(20) Michigan 79, (13) Michigan State 70
S-M-U 64, (21) U-Conn 55

(N-B-A basketball)

L.A. Clippers 125, Oklahoma City 117
Miami 93, Chicago 79
Washington 96, Cleveland 83
Toronto 105, Orlando 90
Sacramento 109, Denver 95
Brooklyn 108, L.A. Lakers 102
Portland 108, Minnesota 97
Houston 115, Phoenix 112

 

 

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 17,156.85
+24.88 (0.15%)    
2 S&P 2,001.57
+2.59 (0.13%)    
3 NASDAQ 4,562.19
+9.43 (0.21%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive