Wednesday, October 22, 2014
   
Text Size

KLEM Local Schedule (week of March 3)

MONDAY SCHEDULE - March 3

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 1A QUARTERFINALS
10:00-#4-Colo-Nesco (23-1) vs. #6-Lynnville-Sully (21-3)
11:45-#1-Newell-Fonda (22-2) vs. Bedford (17-7)
1:30-#2-Janesville (23-1) vs. #11-Rockford (17-7)
3:15-#3-Burlington Notre Dame (21-3) vs. #8-Adair-Casey (23-3)

CLASS 2A QUARTERFINALS
5:00-#2-Cascade (21-0) vs. #15-Manson-NW Webster (20-4)
6:45-#4-Hudson (23-1) vs. #14-Woodbury Central (21-3)
8:30-#5-North-Linn (23-1) vs. #12-South Central Calhoun (21-3)


CLASS 1A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)  7:00-#1-Gehlen Catholic (24-0) vs. West Lyon (19-5) at Le Mars Community (on KLEM at 6:50)

CLASS 2A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)  7:00-#10-Sioux Center vs. #1-Western Christian at M-O-C/Floyd Valley

CLASS 3A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)  7:00-Bishop Heelan vs. M-O-C/Floyd Valley at Sioux City North










TUESDAY SCHEDULE - March 4

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 2A QUARTERFINALS
10:00-#1-Western Christian (24-1) vs. Des Moines Christian (20-4)

CLASS 3A QUARTERFINALS
11:45-#2-Crestwood (21-2) vs. #8-Bondurant-Farrar (19-5)
1:30-#3-Clear Lake (22-2) vs. #6-Unity Christian (20-4)
3:15-#1-M-O-C/Floyd Valley (23-1) vs. #12-Center Point-Urbana (18-6)
5:00-#4-Mediapolis (23-1) vs. #5-Williamsburg (22-2)

CLASS 4A QUARTERFINALS
6:45-#1-Harlan (23-0) vs. #10-North Scott (17-6)
8:30-#4-Dallas Center-Grimes (21-2) vs. #6-Carlisle (19-6)


CLASS 4A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)
7:00-Sioux City East vs. #8-Sioux City North at Sioux City West 







WEDNESDAY SCHEDULE - March 5

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 4A QUARTERFINALS
10:00-#3-Davenport Assumption (17-6) vs. #7-Ballard (20-4)
11:45-#2-Bishop Heelan (20-3) vs. #8-Western Dubuque (21-2)

CLASS 5A QUARTERFINALS
1:30-#3-Waterloo West (21-2) vs. #7-Des Moines East (20-3)
3:15-#2-West Des Moines Valley (22-1) vs. #9-Southeast Polk (16-6)
5:00-#1-Iowa City High (23-0) vs. Cedar Rapids Kennedy (16-7)
6:45-#4-Waukee (20-3) vs. #5-Dowling Catholic (20-3)

CLASS 1A SEMIFINALS
8:30-






THURSDAY SCHEDULE - March 6

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 1A SEMIFINALS
10:00-

CLASS 2A SEMIFINALS
11:45-
1:30-

CLASS 3A SEMIFINALS
3:15-
5:00-

CLASS 4A SEMIFINALS
6:45-
8:30-






FRIDAY SCHEDULE - March 7

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 5A SEMIFINALS
12:00-
1:45-

CLASS 1A CHAMPIONSHIP GAME
6:00-

CLASS 2A CHAMPIONSHIP GAME
8:00-







SATURDAY SCHEDULE - March 8

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 3A CHAMPIONSHIP GAME
4:00-

CLASS 4A CHAMPIONSHIP GAME
6:00-

CLASS 5A CHAMPIONSHIP GAME
8:00-

Banner

Stock Market

1 DOW 16,649.26
+34.45 (0.21%)    
2 S&P 1,947.84
+6.56 (0.34%)    
3 NASDAQ 4,431.90
+12.42 (0.28%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive