Tuesday, March 03, 2015
   
Text Size
Banner

Sports

KLEM Local Schedule (week of March 2)

MONDAY RESULTS - March 2

(high school basketball)

ORANGE CITY -- The number six-rated Le Mars Bulldogs punched their ticket to the 3A State tournament Monday night with a 76-65 victory over number nine Spirit Lake in a Sub-State One championship game at Orange City.  Le Mars put up 27 fourth quarter points, thanks in part to hitting 16 of their 24 fourth quarter free throw opportunities, to offset six three-pointers by the Indians over the final eight minutes.  Spirit Lake finished with 12 three's for the night, six each from Billy Brown and Alec Henrickson.  The desperation three-point bombardment by Spirit Lake couldn't overcome a 13-point deficit in the final three minutes of the game.  The Bulldogs did a little three-point bombing of their own as sixth man, Mitch Sitzmann, hit five of the Bulldogs' eight treys and finished with a career-best 15 points.  His three at the buzzer gave Le Mars a 13-11 lead after the first quarter.  He then closed the first half with another three to put the Bulldogs in front 27-15 at the break.  Spirit Lake began the second half with an 18-9 run to close to within one at 44-43 with 1:21 to play in the third quarter but Trent Hilbrands hit his third three of the quarter to help the Dogs go back up by four in the final minute of the period and Le Mars took a 49-43 lead into the final quarter.  Le Mars pushed their fourth quarter lead to 11 by the 4:41 mark and the Indians never got closer than 8 after that.  Hilbrands led Le Mars with 21 points and Tyler Borchers added 20.  Billy Brown had 22 for Spirit Lake, Alec Henrickson 20 and Ryan Kriener 16.  Le Mars takes a 20-and-4 record to Des Moines were they'll play in their first State tournament in 15 years next Tuesday at 2 p.m. against Dallas Center-Grimes (20-and-4).  It is the sixth State trip overall for Le Mars.

CLASS 3A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)
#6-Le Mars (20-4) 76. #9-Spirit Lake 65

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
CLASS 1A QUARTERFINALS
#7-Newell-Fonda (21-4) 70, #6-Colo-Nesco (23-2) 42
#1-Burlington Notre Dame (24-1) 76, Central Lyon (18-7) 60
#2-Exira/Elk Horn-Kimballton (25-0) 63, #14-Bedford (19-5) 48
#11-Springville (22-3) 53, #4-Fremont Mills (23-2) 50

CLASS 2A QUARTERFINALS
#1-Unity Christian (25-0) 53, #13-Cascade (21-4) 34
#6-South Central Calhoun (23-2) 65. #4-IKM-Manning (23-2) 50
#3-North Linn (24-1) 57, #9-Des Moines Christian (20-5) 46

 

(college basketball)

(2) Virginia 59, Syracuse 47
Texas 61, (14) Baylor 59, OT
(17) Iowa State 77, (15) Oklahoma 70

(N-B-A basketball)

Toronto 114, Philadelphia 103
Miami 115, Phoenix 98
Brooklyn 110, Golden State 108
L.A. Clippers 110, Minnesota 105
Dallas 102, New Orleans 93

(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 4, Nashville 1
Chicago 5, Carolina 2
San Jose 4, Montreal 0

 

 

 

 

 

TUESDAY SCHEDULE - March 3

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
CLASS 2A QUARTERFINALS
10:00- #2-Western Christian (21-3) vs. #12-Iowa City Regina (21-3)

CLASS 3A QUARTERFINALS
11:45- #1-Mediapolis (24-0) vs. Mount Vernon (16-8)
1:30- #7-Nevada (21-3) vs. #9-Red Oak (20-4)
3:15- #5-Crestwood (21-2) vs. #11-Spirit Lake (18-6)
5:00- #2-Pocahontas Area (23-1) vs. #13-Clear Lake (18-6)

CLASS 4A QUARTERFINALS
6:45- #4-Carlisle (21-2) vs. #5-Waverly-Shell Rock (23-0)
8:30- #1-Harlan (23-0) vs. #8-Cedar Rapids Xavier (17-6)



CLASS 4A BOYS SUB-STATE FINALS
(sub-state 1)
7 pm- Council Bluffs A-L vs. Sioux City North at Council Bluffs T-J

(college basketball)

G-P-A-C CONFERENCE TOURNAMENT CHAMPIONSHIP GAMES
(women) Concordia at Morningside
(men) Midland Luthern at Mortningside







WEDNESDAY SCHEDULE - March 4

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena
CLASS 4A QUARTERFINALS
10:00- #3-Ballard (21-2) vs. #6-Bishop Heelan (20-3)
11:45- #2-Western Dubuque (23-0) vs. #7-Indianola (19-4)

CLASS 5A QUARTERFINALS
1:30- #1-West Des Moines Valley (21-2) vs. Mason City (15-8)
3:15- #5-Iowa City West (21-2) vs. #6-Southeast Polk (17-6)
5:00- #3-Dowling Catholic (20-3) vs. #9-Johnston (16-7)
6:45- #2-Waukee (21-2) vs. Cedar Falls (18-5)

CLASS 1A SEMIFINALS
8:30- #7-Newell-Fonda (21-4) VS. #1-Burlington Notre Dame (24-1)






THURSDAY SCHEDULE - March 5

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
CLASS 1A SEMIFINALS
10:00- #2-Exira/Elk Horn-Kimballton (25-0) vs. #11-Springville (22-3)

CLASS 2A SEMIFINALS
11:45- #1-Unity Christian (25-0) vs. #6-South Central Calhoun (23-2)
1:30- #3-North Linn (24-1) vs. winner of #2-Western Christian (21-3) / #12-Iowa City Regina (21-3) game

CLASS 3A SEMIFINALS
3:15-
5:00-

CLASS 4A SEMIFINALS
6:45-
8:30-







FRIDAY SCHEDULE - March 6

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
CLASS 5A SEMIFINALS
12:00-
1:45

CLASS 1A CHAMPIONSHIP
6:00-

CLASS 2A CHAMPIONSHIP
8:00-








SATURDAY SCHEDULE - March 7

(high school basketball)

GIRLS STATE TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
CLASS 3A CHAMPIONSHIP
4:00-

CLASS 4A CHAMPIONSHIP

6:00-

CLASS 5A CHAMPIONSHIP

8:00-







SUNDAY SCHEDULE - March 8

 

   

Page 1 of 247

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 18,202.00
-86.63 (-0.47%)    
2 S&P 2,108.04
-9.35 (-0.44%)    
3 NASDAQ 4,985.51
-22.59 (-0.45%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive