Wednesday, February 10, 2016
   
Text Size

Sports

KLEM Local Schedule (week of February 8)

MONDAY RESULTS - February 8

(high school bowling)

MMC/R-U/RSM at Le Mars (G: 8-0/B: 10-0) (coed) - CANCELLED

(high school basketball)

(G/B) Gehlen Catholic at Remsen St. Mary's - GIRLS GAME CANCELLED / BOYS GAME POSTPONED TENTATIVELY TO SATURDAY, FEB. 13th
(G/B) Unity Christian at Trinity Christian* - GIRLS GAME CANCELLED / BOYS GAME POSTPONED TO FRIDAY, FEB. 12th
(G/B) Remsen-Union at Clay Central-Everly* - CANCELLED
(G/B) George-Little Rock at Sibley-Ocheyedan - POSTPONED
(G/B) OA-BCIG at Spencer - POSTPONED TO FEBRUARY 11th
(G) Harlan at Sioux City East - POSTPONED
(G) Dakota Valley 57, Sioux City North 46
(G) South Sioux City 68, Bishop Heelan 45
(G) (#15-3A)Sergeant Bluiff-Luton 74 Council Bluffs T-J 35
(B) Sergeant Bluff-Luton at Denison-Schleswig - POSTPONED
(G/B) Emmetsburg at West Bend-Mallard - CANCELLED

(college basketball)

men's results:

(3) Oklahoma 63, (24) Texas 60
Duke 72, (13) Louisville 65

women's results:

1) U-Conn 66, (2) South Carolina  54
(7) Ohio State  94, (5) Maryland 86

(N-B-A basketball)

Cleveland 120, Sacramento 100
Indiana 89, L.A. Lakers 87
L.A. Clippers 98, Philadelphia 92, OT
Charlotte 108, Chicago 91
Brooklyn 105, Denver 104
Toronto 103, Detroit 89
New Orleans 116, Minnesota 102
Portland 112, Memphis 106, OT
Orlando 117, Atlanta 110, OT
Oklahoma City 122, Phoenix 106

(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 2, New Jersey 1
Pittsburgh 6, Anaheim 2
Ottawa 5, Tampa Bay 1
Detroit 3, Florida 0

 

 


TUESDAY SCHEDULE - February 9

(high school basketball)

LAKES CONFERENCE
(G/B) Le Mars at Emmetsburg (jv @ 4:45 / varsity @ 6:15) (on KLEM at 6:15)
(G/B) Western Christian at Cherokee
(G/B) Spencer at Estherville/Lincoln Central
(G/B) Spirit Lake at Storm Lake

WAR EAGLE CONFERENCE
(G/B) Trinity Christian at Gehlen Catholic (6:00)
(G/B) Akron-Westfield at West Sioux
(G/B) Remsen St. Mary's at Harris-Lake Park
(G/B) Hinton at Remsen-Union
(G/B) Marcus/Meriden-Cleghorn at Hartley-Melvin-Sanborn
(G/B) South O'Brien at Clay Central-Everly*

WESTERN VALLEY CONFERENCE
(G/B) Westwood at Kingsley-Pierson
(G/B) River Valley at Lawton-Bronson
(G/B) Sioux City West at Woodbury Central
(G/B) Boyer Valley at Maple Valley/Anthon-Oto
(G/B) Siouxland Christian at Omaha Nation (Neb.)

SIOUXLAND CONFERENCE
(G/B) West Lyon at M-O-C/Floyd Valley
(G/B) Okoboji at Sioux Center
(G/B) Central Lyon at Rock Valley
(G/B) Boyden-Hull at Sheldon

MISSOURI RIVER ACTIVITIES CONFERENCE
(B) Sioux City East at Sioux Falls Washington
(G) Sioux City North at Bishop Heelan

(high school wrestling)

REGIONAL DUAL TEAM MEETS
CLASS 1A
(at Sibley)
Sibley-Ocheyadan vs. Alta-Aurelia
West Lyon vs. Emmetsburg

(at Sloan)
Westwood vs. Hinton
OA-BCIG vs. AHSTW

CLASS 2A
(at Sergeant Bluff)
Sergeant Bluff-Luton vs. Harlan
Spirit Lake vs. M-O-C/Floyd Valley




WEDNESDAY SCHEDULE - February 10


nothing scheduled






THURSDAY SCHEDULE - February 11

(high school basketball)

CLASS 1A GIRLS REGIONALS (all games start at 7 p.m.)
(region 1)
Gehlen Catholic at Trinity Christian (on KLEM at 6:55)
Remsen St. Mary's at Akron-Westfield
Siouxland Christian at Remsen-Union
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire at Harris-Lake Park
Central Lyon at Hartley-Melvin-Sanborn
Clay Central-Everly at George-Little Rock
(Kingsley-Pierson & Marcus/Meriden-Cleghorn have byes)

(region 8)
River Valley at Ar-We-Va
Storm Lake St. Mary's at Glidden-Ralston
Coon Rapids-Bayard at Paton-Churdan
West Harrison at Charter Oak-Ute
Woodbine at Audubon
Whiting at Boyer Valley

regular season games:
(B) Sioux Falls Christian at Western Christian
(B) Manson-NW Webster at Emmetsburg
(B) Storm Lake at South Central Calhoun
(B) Elk Point-Jefferson at Lawton-Bronson
(B) Underwood at Maple Valley/Anthon-Oto
(G/B) OA-BCIG at Spencer (make-up)

SIOUXLAND CONFERENCE (make-up from Feb. 2)
(G/B) Sioux Center at Rock Valley








FRIDAY SCHEDULE - February 12

(high school basketball)

LAKES CONFERENCE
(G/B) Le Mars at Storm Lake (make-up from Feb. 2) (jv @ 4:45 / varsity @ 6:15)

non-conference games:
(B) South O'Brien at Gehlen Catholic (jv/varsity) (6:00) (on KLEM at 7:30)
(B) West Sioux at Hinton
(B) Westwood at Akron-Westfield
(B) Marcus/Meriden-Cleghorn at Kingsley-Pierson
(B) Ridge View at Newell-Fonda
(B) River Valley at Alta-Aurelia
(B) Sioux City North at Sioux City East
(B) Sioux City West at Spirit Lake

WAR EAGLE CONFERENCE
(B) Trinity Christian at Unity Christian* (make-up)

SIOUXLAND CONFERENCE
(B) Central Lyon at M-O-C/Floyd Valley
(B) Sioux Center at West Lyon
(B) Rock Valley at Boyden-Hull
(B) George-Little Rock at Okoboji
(B) Sibley-Ocheyedan at Sheldon





SATURDAY SCHEDULE - February 13

(high school wrestling)

CLASS 3A DISTRICT AT COUNCIL BLUFFS T-J --  (Le Mars, Council Bluffs A-L, Council Bluffs T-J, Denison-Schleswig, Lewis Central, Sioux City East, Sioux City North and Sioux City West)

CLASS 3A DISTRICT AT FORT DODGE --  (Spencer, Storm Lake, Fort Dodge, Ames, Ankeny, Boone, Carroll, and Urbandale)

CLASS 2A DISTRICT AT SHELDON

CLASS 1A DISTRICT AT MANSON

CLASS 1A DISTRICT AT SIBLEY -- Plymouth County wrestlers:  113#-Kevin Seuntjens (K-P), Lukeus Derochie (Hinon) & Drew Woodall (MMC/R-U)  ..  120#-Skylar Richtor (Hinton)  ..  126#-Skylar Briggs (A-W)  ..145#-Tommy Toben (A-W)  ..  152#-Tristan Thompson (Hinton)  ..  182#-Daniel Bishop (Hinton)  ..  220#-Jordan Gengler (Hinton).    

(high school basketball)

(B) Gehlen Catholic at Remsen St. Mary's (jv/varsity makeup) (on KLEM at 7:30)

(G/B) Le Mars at Sioux City West (5:45)

CLASS 2A GIRLS REGIONALS (all games start at 7 p.m.)
(region 1)
Sibley-Ocheyedan at Sioux Central
South O'Brien at West Sioux
Boyden-Hull at Rock Valley
Hinton at Woodbury Central
(Western Christian, Alta-Aurelia, Lawton-Bronson & West Lyon have byes)

(region 2)
Emmetsburg at West Hancock
Blemond-Klemme at Lake Mills
Central Springs at Saint Ansgar
West Fork at North Butler
(Okoboji, North Union, Grundy Center & Newman Catholic have byes)

(region 8)
OA-BCIG at Maple Valley/Anthon-Oto
Missouri Valley at West Monona
Tri-Center at Underwood
AHSTW at Logan-Magnolia
(Unity Christian, Ridge View, Treynor, & St. Albert have byes)

CLASS 3A GIRLS REGIONALS (all games start at 7 p.m.)
(region 1)

Sheldon at Sioux Center
Sergeant Bluff-Luton at M-O-C/Floyd Valley
Estherville/Lincoln Central at Spirit Lake
Garner-Hayfield-Ventura at Algona

(region 2)
East Sac County at Cherokee
Clarion-Goldfield-Dows at Humboldt
Iowa Falls-Alden at Forest City
Aplington-Parkersburg at Clear Lake






SUNDAY SCHEDULE - February 14

nothing scheduled

   

Page 1 of 296

Search KLEM

Stock Market

1 DOW 16,014.38
-12.67 (-0.08%)    
2 S&P 1,852.21
-1.23 (-0.07%)    
3 NASDAQ 4,268.76
-14.99 (-0.35%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive