Friday, October 24, 2014
   
Text Size
Banner

Sports

KLEM Local Schedule (week of May 14)

MONDAY RESULTS - May 14

(golf)

CLASS 1A GIRLS DISTRICT MEET AT LE MARS (Regional qualifiers:  (teams)  1. Gehlen Catholic 376   2. Akron-Westfield 395   (individuals)  1. Hannah Sitzmann of Gehlen Catholic with an 86 ... 2. Courtney Hummel of West Sioux with an 88 ... 3. Mollie Nemmers of Gehlen Catholic with an 89 ... 4. Stacie Bortscheller of Remsen-Union with an 89 ... 5. Brandi Davis of Akron-Westfield with a 90.)

GEHLEN CATHOLIC SCORES: Hannah Sitzmann 86 ... Mollie Nemmers 89 ... Ali Galles 99 ... Shannon Smith 102 ... Lauren Sitzmann 107 ... Abigail Krienert 110.

AKRON-WESTFIELD SCORES: Brandi Davis 90 ... Dana Hedlund 100 ... Melissa Kroksh 101 ... Danielle Bursell 104 ... Kayla Tindall 115 ... Jacynda Banks 118.

REMSEN-UNION SCORES:  (491-7th) Stacie Borthscheller 89 ... Karlie Hansen 118 ... Vanessa Wolf 122 ... Ashton Frederes 164.

REMSEN ST. MARY'S SCORES: Jenny Ahlers 123.

 

CLASS 1A GIRLS DISTRICT MEET AT HINTON (Regional qualifiers:  (teams)  1. Hinton 376   2. West Monona 439   (individuals)  1. Katie Clausen of Hinton with an 85 ... 2. Lexi Culver of Hinton with a 96 ... 3. Tori Bishop of Hinton with a 96 ... 4. Mariah Miller of Hinton with a 99 ... 5. Danielle Groepper of Kingsley-Pierson with a 99 ... 6. Morgan Mehrer of Hinton with a 99.)

Kingsley-Pierson finished third with a 477 and Woodbury Central finished fifth with a 484.

 

CLASS 1A GIRLS DISTRICT MEET AT NEWELL (Regional qualifiers:  (teams) 1. Marcus/Meriden-Cleghorn 402  2. Newell-Fonda 407   (individuals) 1. Kayla Theisen of MMC with a 92 ... 2. Jade Hess of N-F with a 92 ... 3. Kelsey Travis of SE Webster-Grand with a 93 ... 4. Hallie Gallentine of SE Webster-Grand with a 97 ... 5. Tressa DeBoer of Hartley-Melvin-Sanborn with a 100 ... 6. Sarah McDermott of MMC with a 100.)

Hartley-Melvin-Sanborn was fifth with a 445)

 

CLASS 2A GIRLS DISTRICT MEET AT SIOUX CENTER (Regional qualifiers:  (teams) 1. Sheldon 378  2. Unity Christian 406   (individuals) 1. Kalee Den Herder of Sioux Center with an 89 ... 2. Lindsey Nilles of Sheldon with a 90 ... 3. Mackenzie Geels of Unity Christian with a 90 ... 4. Sarah Bas of Unity Christian with a 92 ... 5. Erin Abele of Sheldon with a 93.

Sioux Center finished third with a 417, South O'Brien was fourth with a 421, Sibley-Ocheyedan, Western Christian and Ridge View rounded out the teams standings.

 

CLASS 2A GIRLS DISTRICT MEET AT OKOBOJI (Regional qualifiers:   (teams)  1. Alta-Aurelia 384   2. Emmetsburg 416   (individuals)  1. Kiley Wermersen of Okoboji with an 84 ... 2. Alex Mankle of Okoboji with an 86 ... 3. Kelsi Snyder of Alta-Aurelia with a 92 ... 4. Erica Lockin of Alta-Aurelia with a 93 ... 5. Karah Huinker of Garner-Hayfield with a 94.)

 

CLASS 3A GIRLS DISTRICT MEET AT STORM LAKE (Regional qualifiers:  (teams)  1. Atlantic 381   2. Carroll 397   (individuals)  1. Sara Pettill of Carroll with an 82 ... 2. Brooke Fletcher of Atlantic with an 86 ... 3. Shelby Walter of Atlantic with a 95 ... 4. Bridget Blair of Bishop Heelan with a 97 ... 5. Rachel Van Erdweyk of Carroll with a 97 ... 6. Courtney Leinen of Harlan with a 97 ... 7. Kate Schumers of Harlan with a 97.)

LE MARS SCORES: (436-5th) Emily Ellefson 101 ... Carly Hoss 111 ... Carly Schmidt 113 ... Madi Baack 113 ... Brooke Vandersluis 121 ... Erica Plantz 143.

 

 

 

 

 

THURSDAY RESULTS - May 17

(golf)

CLASS 1A BOYS DISTRICT MEET AT SPENCER (STATE MEET QUALIFIERS:  (teams)  T1. Akron-Westfield & Bishop Garrigan with 337's.  (Individuals)  1. Brandon Schiltz of Garrigan with a 78 ... 2. Cole Johnston of Hinton with a 79 ... 3. Cory Eskra of Akron-Westfield with an 80 ... 4. Billy Schiltz of Garrigan with an 81 ... 5. Luke Keeble of Rock Valley with an 81.

Rock Valley finished third, Woodbury Central was fourth, Lawton-Bronson 5th, then Gehlen Catholic, Graettinger-Terril/Armstrong-Ringsted, Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer, Newell-Fonda, Harris-Lake Park and Storm Lake St. Mary's.

AKRON-WESTFIELD SCORES: Cory Eskra 80 ... Taylor James 83 ... Mitch Hedlund 87 ... Chet Utesch 87 ... Tavian Banks 92 ... Kevin Carlson 93.

GEHLEN SCORES: (361-6th) Dustan Kneip 87 ... Dylan Kneip 91 ... Derek Bretey 91 ... Chad Langel 92 ... Ty Kurth 93 ... Ross Ruhland 107.

 

(tennis)

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SINGLES & DOUBLES TOURNAMENT AT SPENCER (STATE MEET QUALIFIERS:  (singles) 1. Cassie Stanek of Bishop Heelan  2. Hannah Coenen of Spirit Lake/Okoboji.  (doubles)  1. K.J. Veldman & Rachel Westergard of Spirit Lake/Okoboji  2. Rachel Ingram & Cassidy Ipsen of Denison-Schleswig.

LE MARS RESULTS:  (SINGLES) Sophie Arens lost 1-6, 2-6 in the first round and was eliminated.  Emily Ahlers won 6-1, 6-0 in the first round ... won 7-5, 6-2 in the second round and then lost 2-6, 2-6 in the semifinals.  Ahlers finished fourth after losing 4-10 in the consolation match.  (DOUBLES) Carolyn Ahlers & Catie Meis won 6-0, 6-0 in the first round ... won 6-0, 6-0 in the second round ... lost 1-6, 6-3, 4-6 in the semifinals ... Ahlers & Meis took third with a 10-4 win in the consolation match.  Hannah Lang & Emily Pick lost 4-6, 0-6 in the first round and were eliminated.

 

(track)

COED STATE TRACK & FIELD MEET AT DRAKE STADIUM IN DES MOINES

2A BOYS LONG JUMP   (K-P/W-C's Tate Rohe finished 8th -- 20'9 1/4")

3A GIRLS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS   (Le Mars ran a time of 1:11.95 and did not qualify for the finals -- Cassandra Martin-Megan Schwartz-Morgan Ohm-Holly Schneider)

GIRLS 3000 METER RUN FINALS   (K-P/W-C's Halle Stille in 2A finished 20th -- 11:40.00) (Le Mars' Mackenzie Theisen in 3A finished 6th -- 10:50.96)

2A BOYS SHOT PUT (K-P/W-C's Evan Colfack finished 6th -- 51'2 3/4"  &  Colton Phelps finished 10th -- 48'11 1/2")

BOYS 4x800 RELAY FINALS   (Kingsley-Pierson/Woodbury Central in 2A finished 3rd in a time of 8:03.13 -- Ray Scheelhaase-Quincy Lamp-T.J. Pucelik-William Dougherty)    (Le Mars in 3A finished 17th in a time of 8:29.68 -- Brennan Buss-Zach Nemmers-Kyle Dolph-Rodrigo Cobian)

2A BOYS 400 METER DASH FINALS   (K-P/W-C's Tate Rohde finished 7th -- :50.63)

1A BOYS LONG JUMP   (Gehlen's Michael Whitehead finished third -- 22'4")

2A BOYS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS   (Kingsley-Pierson/Woodbury Central ran a time of 1:03.96 and did not qualify for the finals -- Ryan Bader-James Hayden-Josh Haberl-Cody Kuchel)

1A BOYS SHUTTLE HURDLE RELAY PRELIMS   (Akron-Westfield ran a time of 1:04.04 and did not qualify for the finals -- Daniel Dirks-Dylan Blinde-Dylan Myers-Chance Klemme)

1A GIRLS 3000 METER RUN FINALS   (MMC's Nicki Schwarz finished 12th -- 11:38.31)

1A BOYS 3200 METER RUN FINALS   (Akron-Westfield's Garrett Wall  finished 10th -- 10:27.75)

1A GIRLS 100 METER DASH PRELIMS   ( Remsen-Union's Allison Schreiner ran a time of :13.50 and did not qualify for the finals, Hinton's Emily Culver ran a time of :13.93 and did not qualify for the finals, & MMC's Erica Dreckman ran a time of :14.14 and did not qualify for the finals)

1A BOYS SHOT PUT  (Hinton's Evan Kroll finished 9th -- 48'1 1/2" & Austin Anfinson finished 15th -- 46'3")

1A GIRLS LONG JUMP   (Hinton's Kasey Reuter finished 8th -- 16'5 1/2")

1A BOYS 4X800 RELAY FINALS   (Hinton finished 21st in a time of 8:47.05 -- Taylor Schroeder-Marcus Turman-Morgan Wenzel-Drew Schiltz))

1A GIRLS 200 METER DASH PRELIMS   (Remsen-Union's Allison Schreiner ran a time of :26.80 and qualified for the finals at 1:20 Saturday  & MMC's Erica Dreckman ran a time of :27.86 and did not qualify for the finals)

1A BOYS 200 METER DASH PRELIMS   (Gehlen's Michael Whitehead ran a time of :23.56 and did not qualify for the finals)

1A GIRLS 400 METER DASH FINALS   (Remsen-Union's Allison Schreiner finished 20th -- 1:03.42 & West Sioux's Dana Weerheim finished 22nd -- 1:04.20)

1A GIRLS SHUTTLE HURDLE PRELIMS   (Gehlen Catholic set a new 1A record with a time of 1:05.44, breaking Treynor's mark of a year ago of 1:06.75 to qualify for Saturday's finals -- Katelin Langel-Nicole Ryan-Morgan Whitehead-Steph Rohe)


(American Association baseball)

Sioux City Explorers 7 Sioux Falls 3

 

 

 

 

FRIDAY RESULTS - May 18

(track)

3A GIRLS SHOT PUT (Le Mars' Andrea Urban finished 15th -- 34'7")

2A GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY FINALS  (Kingsley-Pierson/Woodbury Central finished 8th in a time of 4:22.31 -- DeAndra Mahrt-Kristin Hubert-Bailey Kennedy-Maddie Bain)

2A BOYS 400 METER HURDLES FINALS   (K-P/W-C's James Hayden finished 12th -- :56.48)

3A BOYS 4x200 RELAY FINALS   (Le Mars finished 8th in a time of 1:30.95 -- Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink)

2A BOYS 110 METER HURDLE PRELIMS (K-P/W-C's Cody Kuchel ran a time of :15.65 and did not qualify for the finals)

3A BOYS SHOT PUT   (Le Mars' Andy Heffner finished 22nd -- 42'11 1/2")

2A BOYS DISCUS   (K-P/W-C's Evan Colfack finished 2nd -- 168'8" & Colton Phelps finished 15th -- 141'11")

2A GIRLS 100 METER HURDLE PRELIMS   (K-P/W-C's DeAndra Mahrt ran a time of :15.56 and qualified for Saturday's finals)

2A GIRLS 4X100 RELAY PRELIMS   (Kingsley-Pierson/Woodbury Central ran a time of :52.27 and did not qualify for the finals -- Kristin Hubert-Cara Shanks-Bailey Kennedy-DeAndra Mahrt)

2A BOYS 4X100 RELAY PRELIMS   (Kingsley-Pierson/Woodbury Central ran a time of :44.89 and did not qualify for the finals -- Cody Kuchel-Tate Rohde-Joe Turner-Quincy Lamp)

2A BOYS 4X400 RELAY PRELIMS   (Kingsley-Pierson/Woodbury Central had a time of 3:24.30 and qualified for Saturday's finals -- James Hayden-Quincy Lamp-Tate Rohde-William Dougherty)

3A BOYS 4X400 RELAY PRELIMS  (Le Mars ran a time of 3:30.09 and did not qualify for the finals -- Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink)

1A BOYS HIGH JUMP (Remsen-Unions' Tanner Hilbrands finished 22nd -- 5'8")

1A GIRLS 400 METER HURDLE FINALS (Hinton's Lauren Hedlund finished 5th -- 1:06.01 & Gehlen's Emily Holtgrewe finished 24th -- 1:14.27)

1A GIRLS 4X200 RELAY FINALS (Hinton finished 7th in a time of 1:48.91 -- Haley Hall-Emily Culver-Haley Grenko-Lauren Hedlund & Gehlen Catholic finished 10th in a time of 1:49.55 -- Katelin Langel-Morgan Whitehead-Mackenzie Kellen-Steph Rohe)

1A GIRLS HIGH JUMP (Hinton's Kasey Reuter finished 4th -- 5'4" & Remsen St. Mary's Danielle Schroeder finished 7th -- 5'0")

1A BOYS 110 METER HURDLE PRELIMS   (Gehlen's Jordan Langel ran a time of :15.41 and qualified for the finals Saturday)

1A GIRLS 100 METER HURDLE PRELIMS   (Gehlen's Steph Rohe ran a time of :15.68 and qualified for the finals Saturday & Nicole Ryan ran a time of :16.23 and qualified for the finals Saturday)

1A BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY FINALS   (Hinton finished 4th in a time of 3:40.68 -- Morgan Wenzel-Blake Mossberg-Tyler Yates-Drew Schiltz & Gehlen Catholic finished 9th in a time of 3:43.40 -- Jordan Langel-Trevor Bouma-Michael Whitehead-Matt Mayer)

1A GIRLS 4X100 RELAY PRELIMS   (Hinton ran a time of :51.34 and qualified for the finals Saturday -- Kasey Reuter-Emily Culver-Haley Grenko-Lauren Hedlund)

1A BOYS 4x100 RELAY PRELIMS (Gehlen Catholic ran a time of :44.58 and qualified for the finals Saturday -- Jordan Langel-Trevor Bouma-Alec Mousel-Michael Whitehead)

1A GIRLS 4X400 RELAY PRELIMS (Gehlen Catholic ran a time of 4:08.10 and qualified for Saturday's finals -- Steph Rohe-Morgan Whitehead-Katelin Langel-Nicole Ryan  & Hinton ran a time of 4:08.45 and qualified for the finals on Saturday -- Emily Culver-Megan Barkley-Haley Grenko-Lauren Hedlund)

 

(American Association baseball)

Sioux City Explorers 7 Sioux Falls 6

 

 

 

 

 

SATURDAY RESULTS - May 19

(tennis)

CLASS 1A BOYS SUB-STATE: Fort Dodge St. Edmond 5 Le Mars (8-and-4) 0  (SINGLES RESULTS: Colin Brooks lost 0-6, 1-6 ... Ryan DeVos lost 5-7, 2-6 ... Ryan Havey lost 2-6, 0-6 ... Evan Richards lost 2-6, 6-7 with a 7-9 tie-breaker ... Matt Ellefson lost 4-6, 3-6.)

 

(track)

GIRLS 800 METER FINALS (Remsen St. Mary's Sabrina Ward in 1A finished 13th -- 2:29.46)

BOYS 800 METER FINALS (K-P/W-C's William Dougherty in 2A finished 3rd -- 1:56.98) (Le Mars' Rodrigo Cobian in 3A finished 14th -- 2:00.67)

GIRLS SHUTTLE HURDLE RELAY FINALS (Gehlen Catholic in 1A finished first in a new 1A meet record time of 1:05.74 -- Katelin Langel-Nicole Ryan-Morgan Whitehead-Steph Rohe)

GIRLS 100 METER HURDLE FINALS (K-P/W-C's DeAndra Mahrt in 2A finished 3rd -- :15.62)  (Gehlen's Steph Rohe in 1A finished 2nd -- :15.47 & Nicole Ryan in 1A finished 8th -- :16.55)

BOYS 110 METER HURDLE FINALS (Gehlen's Jordan Langel in 1A finished 3rd -- :15.64)

GIRLS' HALL OF FAME AWARDS (long time Gehlen girls track & cross country coach Dick Seivert was inducted)

GIRLS 200 METER DASH FINALS (Remsen-Union's Allison Schreiner in 1A finished 4th -- :27.02)

BOYS 1600 METER RUN FINALS (Hinton's Drew Schiltz in 1A finished 15th -- 4:34.01)

GIRLS 4X100 RELAY FINALS  (Hinton in 1A was eliminated due to a false start)

BOYS 4X100 RELAY FINALS  (Gehlen Catholic in 1A finished 8th in a time of :45.25 -- Jordan Langel-Trevor Bouma-Alec Mousel-Michael Whitehead)

GIRLS 4X400 RELAY FINALS (Hinton in 1A finished 6th in a time of 4:10.72 -- Emily Culver-Megan Barkley-Haley Grenko-Lauren Hedlund) (Gehlen Catholic in 1A finished 7th in a time of 4:11.23 -- Steph Rohe-Morgan Whitehead-Katelin Langel-Nicole Ryan)

BOYS 4X400 RELAY FINALS  (Kingsley-Pierson/Woodbury Central in 2A finished 1st in a time of 3:21.91 -- James Hayden-Quincy Lamp-Tate Rohde-William Dougherty)

 

(little league)

MAJOR GIRLS

Chargers 7 Eagles 4

Panthers 16 Warriors 15

Rockets 15 Spartans 9

Broncos 13 Lions 6

MAJOR BOYS

Dodgers 11 Braves 7

Pirates 13 Yankees 0

White Sox 5 Rockies 1

Angels 10 Mets 9

Cubs 13 A's 10

MINOR GIRLS

no scores reported

MINOR BOYS

D'Backs 5 Royals 5, tie

Indians vs. Red Sox - no score reported

Nationals vs. Rangers - no scores reported

Tigers 12 Blue Jays 2

Phils 11 Padres 9

Astros 8 Twins 3

JUNIOR GIRLS

Foxes 17 Falcons 2

Falcons 12 Hawks 2

JUNIOR BOYS

Cards 14 Marlins 13

Reds 13 Giants 3

Orioles 11 Mariners 5

 

(American Association baseball)

Sioux City Explorers 5 Sioux Falls 0, game suspended in the third inning by rain.  It will be finished June 11th

(APFL Indoor football)

Sioux City Bandits 59 Cheyenne Warriors 22

 

SUNDAY SCHEDULE - May 20

(American Association baseball)

Sioux Falls 12 Sioux City Explorers 5

 

 

 

 

 

   

Page 129 of 227

Search KLEM

Banner

Stock Market

1 DOW 16,739.04
+61.14 (0.37%)    
2 S&P 1,961.13
+10.31 (0.53%)    
3 NASDAQ 4,472.29
+19.50 (0.44%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive