Thursday, October 30, 2014
   
Text Size
Banner

Sports

KLEM Local Schedule (week of September 27)

 

MONDAY RESULTS – September 27

(cross country)

Gehlen Catholic took first in the boys race and second in the girls competition at the Sioux City West Invitational run at the Adams Nature Preserve.  The Gehlen boys claimed the top three spots individually.  Matt Mayer was first in a time of 18:26, Josh Hodgson took second in 18:27 and Jacob Begnoche was third in 19:26.  Greg Langel finished 11th, Derek Bretey 13th, Austin Woerdehoff 16th and Andrew Lipp 19th.  For the girls, Molly Wankum was the top finisher, taking sixth in a time of 16:46.  Alli Sitzmann was eighth in 16:55 and Leah Ellensohn finished tenth in 17:25.  Nicole Ryan finished 12th, Alexis Madsen 13th, Mary Henrich 15th and Kaitlin Roberts 18th.

 

(football)

freshman: Le Mars 38 Sergeant Bluff-Luton 28

sophomores: Le Mars 7 Sergeant Bluff-Luton 0

JV:  Woodbury Central 34 Gehlen Catholic 14

 

 

TUESDAY SCHEDULE – September 28

(volleyball)

Le Mars (10-9/3-1) beat Cherokee  3-0  (25-18, 25-16, 25-15)

KILLS: Kirstie Ruhland 17

BLOCKS: Carolyn Ahlers 3

ASSISTS: Emily Pick 33

DIGS: Carolyn Ahlers 6

ACE SERVES: Emily Ellefsen 3

 

(cross country)

The Le Mars girls finished second and the boys were sixth at the Western Christian Invitational.  Marissa Marek of Le Mars finished fourth in a time of 16:29.33 and teammate Meredith Rand was fifth in a time of 16:29.85.  Becca Clay took 15th and Hannah Steen was 19th.  For the Le Mars boys, Kyle Borchers was fifth in a time of 17:32.  Palani Permeswaran finished 32nd and Andrew Theisen and Zach Nemmers tied for 35th.  In JV action, the Le Mars girls finished second with Catie Meis, (4th), MicKie Theisen (8th), Jenna Prieksat (9th) and Nicole Van Otterloo (10th) all claiming top ten finishes individually.  The Le Mars JV boys took sixth.

The middle school runners ran at Spencer.  The Le Mars boys finished second and the girls were third.  Trevor Clever was second in the boys race and Kenzie Theisen took third for the girls.

(8th grade football)

A squad:  Sheldon 20 Le Mars (0-2-1) 0

B squad:  Le Mars (1-2) 22 Sheldon 0

 

THURSDAY RESULTS – September 30

(volleyball)

Gehlen Catholic (17-4/5-1) beat South O’Brien 3-0  (25-14, 25-7, 25-13)

KILLS: Kenzie Kellen 10

BLOCKS: Mollie Nemmers 2

ASSISTS: Lisa Gunter 15 & Amber Timmins 13

DIGS: Katelin Langel & Becca Vonnahme 7 each

ACE SERVES: (Lady Jays had 23) Kenzie Kellen, Katelin Langel, Linden Sitzmann & Amber Timmins 5 each

 

(high school football)

Johnston 56 Sioux City West 7

 

FRIDAY RESULTS – October 1

(high school football)

(ROYAL) -- Taylor Wurth ran for three touchdowns and threw for another to lead number-six Gehlen Catholic to a 42-22 win over number-nine Clay Central-Everly at Royal Friday night.  The Jays led 16-14 at halftime but scored on all four second half possessions to pull away after intermission.  Wurth scored on runs of 66, 5 and 1 yard.  His scoring pass was a 16-yarder to Mick Sitzmann.  Trevor Bouma ran for a pair of touchdowns.  The win improves the Jays' record to 5-and-1 and 2-and-0 in district play.  Gehlen celebrates homecoming next Friday against Woodbury Central.

(LE MARS) -- Hunter Rohde's two third quarter touchdowns helped rally the Le Mars Bulldogs from a 3-0 halftime deficit to a 20-3 victory over winless M-O-C/Floyd Valley Friday night at Jim Lorenzen Field.  Rohde scored on runs of nine and 70 yards.  Kyan Ludwig added a 28-yard fourth quarter touchdown run to seal the deal.  Le Mars improves to 4-and-2 for the season and 3-and-1 in district-two play.  Le Mars makes their final road trip of the 2010 regular season next Friday, travelling to Sergeant Bluff-Luton.  The game will be carried on KLEM.


Normal 0

CLASS A – District 1

(#6) Gehlen (5-1/2-0) 42 (#9) Clay Central-Everly 22

Akron-Westfield (3-3/2-0) 42 Woodbury Central 14

West Sioux 42 Marcus/Meriden-Cleghorn 0

CLASS 3A – District 2

Le Mars (4-2/3-1) 20 M-O-C/Floyd Valley 3

(#6) Bishop Heelan 45 Sergeant Bluff-Luton 14

Boyden-Hull/Rock Valley 43 Storm Lake 6

Denison-Schleswig 38 Spencer 14

CLASS 2A – District 1

Unity Christian 20 Estherville/Lincoln Central 0

(#10) Sioux Center 17 Central Lyon/George-Little Rock 14, overtime

Spirit Lake 34 Okoboji 6

Sheldon 32 (#3) Western Christian 22

CLASS 2A – District 2

JSPC, Jefferson 7 East Sac County 0

(#7) Kuemper Catholic 35 Cherokee 0

OA-BCIG 35 Maple Valley/Anthon-Oto 0

(#4) South Central Calhoun 50 Missouri Valley 0

CLASS 1A – District 1

Hinton (5-1/4-0) 40 Ridge View 0

Lawton-Bronson 27 Prairie Valley 12

Manson-NW Webster 63 Westwood 10

IKM-Manning 28 West Monona 26, overtime

CLASS 1A – District 2

Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer 12 Alta-Aurelia 6

(#3) Emmetsburg 17 (#5) West Lyon 10

(#10) Hartley-Melvin-Sanborn 49 Sioux Central 6

Sibley-Ocheyedan 42 South O’Brien 12

CLASS 4A – Missouri River Activities Conference

(#7) Council Bluffs A-L 42 (#9) Sioux City East 0

Sioux City North 55 Council Bluffs T-J 7

EIGHT-MAN – District 1

Kingsley-Pierson (4-2/3-1) 39 Laurens-Marathon 35

Newell-Fonda 47 Remsen St. Mary’s (3-3/2-2) 20

Remsen-Union (5-1/4-0) 55 River Valley 6

Spalding Catholic 70 Whiting 28

 

 

SATURDAY RESULTS – October 2

(college football)

Iowa 24 Penn State 3

Iowa State 52 Texas Tech 38

Nebraska is idle

U-N-I 24 South Dakota State 14

Morningside 20 Northwestern 17

Briar Cliff 17 Dordt 7

Loras 17 Buena Vista 14

Wayne State 38 SW Minnesota State 20

U-S-D 27 North Dakota 17


   

Page 199 of 228

Search KLEM

Banner

"

Stock Market

1 DOW 16,974.31
-31.44 (-0.18%)    
2 S&P 1,982.30
-2.75 (-0.14%)    
3 NASDAQ 4,549.23
-15.07 (-0.33%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive