Sunday, April 19, 2015
   
Text Size
Banner

Sports Schedules

2015 SPRING SPORTS SCHEDULES

2015 GEHLEN CATHOLIC TRACK SCHEDULE
coaches:  (G) Tony Gunter / (B) Jeremy Schindler

April 1.......at C-Y-O meet in Storm Lake (coed) (G= 5th - 1 first place / B= 4th - 1 first place)
April 7.......at Dutch Relays in Orange City (coed) - CANCELLED 
April 10......at Tomahawk Relays in Cherokee (girls) (10th - 0 first places)
April 13......at Kingsley-Pierson Invitational (coed) (G= 4th - 3 first places / B= 5th - 0 first places)
April 17......at Hinton Blackhawk Relays (girls) (4th - 3 first places)
April 18......at Sioux City Relays (coed) (G:  Morgan Whitehead won the Class C 100-meter Hurdles and was 2nd in the Elite 100-meter Hurdles)
April 20......at Knight Relays in Orange City (boys)
April 20......at Orab Relays in Sheldon (girls)
April 23......at Warrior Relays in Sergeant Bluff (girls)
April 23......at Blackhawk Relays in Hinton (boys)
April 24-25...at Drake Relays (coed)
April 28......at Lawton-Bronson Relays (coed)
May 1.........at River Valley Relays (coed)
May 5.........at War Eagle Conference meet at Orange City
May 7.........at Kingsley-Pierson Relays (coed)
May 11........at Heartland Relays in Marcus (coed)
May 14........at 1A District meet (coed)
May 21-23.....State meet in Des Moines (coed)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY TRACK SCHEDULE
coaches:  (G) Tammy Dunn / (B) Al Engebretson

March 31........at Knight Relays in Orange City (coed) (G= 1st - 3 first places / B= 1st - 7 first places)
April 7.........LADY BULLDOG INVITATIONAL (girls) - PPD. TO APRIL 27th
April 7.........at Dutch Relays in Orange City (boys) - CANCELLED
April 10........at Cherokee Relays (girls) (6th - 0 first places)
April 13........DON SHILLING INVITATIONAL (coed) (G= 2nd - 4 first places / B= 2nd - 3 first places)
April 16........at Sioux Center Relays (girls) (5th - 0 first places)
April 18........at Sioux City Relays (coed) (G:  won Class B 4X100 & 4X200 Relays / B:  won the Open Shuttle Hurdle Relay & the Class B 4X200)
April 20........at Sheldon Relays (girls)
April 20........at Unity Christian Invitational at Orange City (boys)
April 23........at Warrior Relays in Sergeant Bluff (girls)
April 23........at Sheldon Relays (boys)
aPRIL 27........LADY BULLDOG INVITATIONAL (make-up)
April 28........at Cherokee Relays (boys)
May 4...........at Tornadoe Relays in Storm Lake (coed)
May 7...........at Lakes Conference meet at Eastherville (coed)
May 14..........3A DISTRICTS at Le Mars (coed)
May 21-23.......State meet at Des Moines

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY GIRLS TENNIS SCHEDULE
coach:  Tracy Wingert

April 9..........at Estherville/Lincoln Central - PPD.
April 10........at Estherville/Lincoln Central (make-up) (W= 9-0)  (1-0/1-0)
April 13........CHEROKEE (W= 9-0)  (2-0/2-0)
April 16........at Spirit Lake (L= 4-5)  (2-1/2-1)
April 20........at Spencer
April 21........at Storm Lake
April 27........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL
April 30........at Cherokee
May 2...........at Lakes Conference meet in Spencer
May 4...........SPIRIT LAKE
May 7...........SPENCER
May 9...........at Spencer Tournament
May 11..........STORM LAKE

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY BOYS TENNIS SCHEDULE
coach:  Bill Dalton

April 6............at Sioux City East (W= 9-0)  (1-0)
April 9............ESTHERVILLE/LINOLN CENTRAL - PPD.
April 13..........at Cherokee (W= 9-0)  (2-0/1-0)
April 14..........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL (make-up) (W= 9-0)  (3-0/2-0)
April 16.........SPIRIT LAKE (W= 8-1)  (4-0/3-0)
April 20.........SPENCER
April 21.........STORM LAKE
April 27.........at Estherville/Lincoln Central
April 28.........CHEROKEE
May 2............LAKES CONFERENCE MEET AT LE MARS
May 4............at Spirit Lake
May 7............at Spencer
May 11...........at Storm Lake

 

 

 

2015 GEHLEN CATHOLIC COED GOLF SCHEDULE
coaches:  (G) Kathy Neary / (B) Kent Zevenbergen

April 7.........HINTON (coed) - PPD.
April 13........at Remsen-Union (boys only) (L= 199-184)  (0-1/0-1)
April 16........at Marcus/Meriden-Cleghorn (coed) (G:  neither team had a full squad / B:  W= 180-183  (1-1/1-1)
April 20........triangular at Orange City (coed)
(20)............Hartley-Melvin-Sanborn
(20)............Unity Christian
April 21........at Harris-Lake Park (coed)
April 23........at West Sioux (coed)
April 25........at Le Mars Invitational (girls)
April 28........SOUTH O'BRIEN (coed)
April 29........at C-Y-O meet at Fort Dodge (coed)
April 30........at Trinity Christian (coed)
May 6...........at Remsen St. Mary's (coed)
May 7...........AKRON-WESTFIELD (coed)
May 9...........at Le Mars Invitational (boys)
May 11..........at War Eagle Conference meet at Hawarden (boys)
May 13..........at War Eagle Conference meet at Paullina (girls)
May 15..........1A Sectionals (boys)
May 18..........1A Districts (girls)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY GIRLS GOLF SCHEDULE
coach:  Dave Irwin 

April 14..........DOUBLE DUAL AT LE MARS
(14)..............ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL (L= 253-224)  (0-1/0-1)
(14)..............STORM LAKE (L= 253-192)  (0-2/0-2)
April 21..........at Western Christian
April 25..........LE MARS INVITATIONAL
April 28..........double dual at Okoboji's Brooks National course
(28)..............Spencer
(28)..............Spirit Lake
May 4.............at Sibley-Ocheyedan Invitational
May 7.............double dual at Cherokee
(7)...............Emmetsburg
(7)...............Cherokee
May 11............LAKES CONFERENCE MEET AT LE MARS
May 14............DOUBLE DUAL AT LE MARS
(14)..............WESTERN CHRISTIAN
(14)..............STORM LAKE
May 16............at Storm Lake Invitational

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY BOYS GOLF SCHEDULE
coach:  Steve Wick

April 10..........DOUBLE DUAL AT LE MARS
(10)..............CHEROKEE (W= 161-191)  (1-0/1-0)
(10)..............LAWTON-BRONSON (W= 161-231)  (2-0)
April 14..........double dual at Storm Lake
(14)..............Estherville/Lincoln Central (L= 182-179)  (2-1/1-1)
(14)..............Storm Lake (W= 182-190)  (3-1/2-1)
April 18..........at Spencer Invitational (8th) (Tyler Carlson won the medalist honors with a 71, which included a hole-in-one on #13)
April 21..........WESTERN CHRISTIAN
April 25..........at Sibley-Ocheyedan Invitational
April 27..........DOUBLE DUAL AT BRUNSVILLE
(27)..............EMMETSBURG
(27)..............CHEROKEE
April 28..........double dual at Spencer
(28)..............Spirit Lake
(28)..............Spencer
April 30..........triangular at Okoboji's Brooks course
(30)..............Estherville/Lincoln Central
(30)..............Spirit Lake
(30)..............Harris-Lake Park
May 2.............at Storm Lake Invitational
May 9.............LE MARS INVITATIONAL
May 11............at Lakes Conference meet (Okoboji's Brooks course)

   

Search KLEM

Banner

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive