Saturday, May 30, 2015
   
Text Size
Banner

Sports Schedules

2015 SUMMER SCHEDULES

2015 LE MARS COMMUNITY SOFTBALL SCHEDULE
coach:  Rachel Harris (1st) 
2014 record:  22-18 / 9-5 in Lakes Conf. (2nd)
QUALIFIED FOR 4A STATE TOURNAMENT (finished 7th)
(lost 2-12 (6) to Dallas Center-Grimes / lost 1-2 to West Delaware /
won 8-3 over Clear Creek-Amana in 7th place game)

May 25..........SIOUX CITY EAST (L= 6-9)  (0-1)
May 26..........at Bishop Heelan - ppd.
May 27..........SHELDON (W= 9-8)  (1-1)
May 29-30.......at Bishop Heelan Tournament
June 1..........at Sergeant Bluff-Luton
June 3..........STORM LAKE*
June 5-6........at Sioux City West Earlybird Tournament
June 8.....(b)..at Spirit Lake*
June 10....(b)..SPENCER*
June 11.........at Cherokee*
June 12.........LADY BULLDOG CLASSIC
June 15.........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL*
June 16.........M-O-C/FLOYD VALLEY
June 17....(b)..at Western Christian*
June 18.........at Emmetsburg*
June 19.........at Storm Lake*
June 22.........EMMETSBURG*
June 24.........SPIRIT LAKE*
June 26-27......at Spencer Tournament
June 29.........at Spencer*
June 30.........at Sioux Center
July 1.....(b)..CHEROKEE*
July 2.....(b)..at Estherville/Lincoln Central*
July 6..........WESTERN CHRISTIAN*



*-Lakes Conference game    (b)-KLEM broadcast game

 

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY BASEBALL SCHEDULE
coach:  Trent Eckstaine (10th)
2014 record:  15-18 / 11-3 in Lakes Conference (1st) 

May 25..........SIOUX CITY EAST  (L= 2-18, four inn.)  (0-1)
May 26..........at Sioux City North  (L= 0-6)  (0-2)
May 27..........SHELDON (W= 16-6, six inn.)  (1-2)
May 28.....(b)..at Bishop Heelan (L= 2-13, five inn.)  (1-3)
June 1..........at Sioux City West
June 2..........BOYDEN-HULL/ROCK VALLEY
June 3.....(b)..STORM LAKE*
June 5..........at Emmetsburg*
June 6..........HINTON
June 8..........at Spirit Lake*
June 10.........SPENCER*
June 12.........at Cherokee*
June 13.........FORT DODGE (jv=11 am/var.=1 pm)
June 15.........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL*
June 16.........M-O-C/FLOYD VALLEY
June 17.........at Western Christian*
June 18.........at Sioux City East
June 19....(b)..at Storm Lake*
June 22.........EMMETSBURG*
June 24.........SPIRIT LAKE*
June 26.........SIOUX CITY NORTH
June 27-28......at Kuemper Tournament
June 29....(b)..at Spencer*
June 30.........at Sioux Center
July 1..........CHEROKEE*
July 2..........at Estherville/Lincoln Central*
July 6.....(b)..WESTERN CHRISTIAN*
July 7..........at Glenwood
July 8..........SERGEANT BLUFF-LUTON
July 10.........at Harlan
July 13.........at Boyden-Hull/Rock Valley


*-Lakes Conference game    (b)-KLEM broadcast game

 

 

 

 

2015 GEHLEN CATHOLIC SOFTBALL SCHEDULE
coach:  Patty Hatting (12th)
2014 record:  17-16 / 12-8 in War Eagle Conf. (4th)

May 26.....(b)..MARCUS/MERIDEN-CLEGHORN* (W= 8-1)  (1-0/1-0)
May 27..........at Clay Central-Everly* (W= 19-8  (2-0/2-0)
May 29..........at Unity Christian*
May 30..........at Kingsley-Pierson Invitational
June 1.....(b)..WEST SIOUX*
June 2..........REMSEN ST. MARY'S*
June 3..........at Trinity Christian*
June 5.....(b)..HINTON*
June 6..........at C-Y-O Tournament (Carroll)
June 8..........HARRIS-LAKE PARK*
June 10.........UNITY CHRISTIAN* (Granville)
June 11....(b)..at Akron-Westfield*
June 12.........at Lady Bulldog Invitational (Le Mars)
June 15.........at Marcus/Meriden-Cleghorn*
June 17.........at West Sioux*
June 18.........CLAY CENTRAL-EVERLY*
JUNE 19-20......at Spalding Tournament (Granville)
June 22....(b)..at Remsen St. Mary's*
June 24.........at Hinton*
June 26.........at South O'Brien*
June 29.........HARTLEY-MELVIN-SANBORN* (Granville)
June 30.........WESTERN CHRISTIAN
July 1..........AKRON-WESTFIELD*
July 2..........TRINITY CHRISTIAN*



*-War Eagle Conference game    (b)-KLEM broadcast game

 

 

 

 

2015 GEHLEN CATHOLIC BASEBALL SCHEDULE
coach:  Marty Kurth (27th)
2014 record:  30-4 / 16-2 in War Eagle Conf. (2nd)
QUALIFIED FOR CLASS 1A STATE TOURNAMENT
(beat Lone Tree 3-0 / lost 0-11 (5) to Twin Cedars)

May 26..........MARCUS/MERIDEN-CLEGHORN* (W= 10-0, six inn.)  (1-0/1-0)
May 27..........at Clay Central-Everly* (W= 18-0, four inn.)  (2-0/2-0)
May 29.....(b)..at Unity Christian*
June 1..........WEST SIOUX*
June 2.....(b)..REMSEN ST. MARY'S*
June 3..........at Trinity Christian*
June 5..........HINTON*
June 6-7........at C-Y-O Tournament (Carroll)
June 8..........HARRIS-LAKE PARK* (varsity only at 6 pm)
June 10.........UNITY CHRISTIAN* (Granville)
June 12....(b)..at Akron-Westfield*
June 15....(b)..at Marcus/Meriden-Cleghorn*
June 17.........at West Sioux*
June 19.........CLAY CENTRAL-EVERLY*
JUNE 20.........J-CLUB TOURNAMENT
June 22.........at Remsen St. Mary's*
June 24....(b)..at Hinton*
June 25.........at South O'Brien*
June 26-27......at Spalding Tournament (Granville)
June 29.........HARTLEY-MELVIN-SANBORN* (Granville)
June 30.........WESTERN CHRISTIAN
July 1..........AKRON-WESTFIELD*
July 2..........TRINITY CHRISTIAN*
July 8..........SOUTH O'BRIEN*



*-War Eagle Conference game    (b)-KLEM broadcast game

   

2015 SPRING SPORTS SCHEDULES

2015 GEHLEN CATHOLIC TRACK RESULTS
coaches:  (G) Tony Gunter / (B) Jeremy Schindler

April 1.......at C-Y-O meet in Storm Lake (coed) (G= 5th - 1 first place / B= 4th - 1 first place)
April 7.......at Dutch Relays in Orange City (coed) - CANCELLED 
April 10......at Tomahawk Relays in Cherokee (girls) (10th - 0 first places)
April 13......at Kingsley-Pierson Invitational (coed) (G= 4th - 3 first places / B= 5th - 0 first places)
April 17......at Hinton Blackhawk Relays (girls) (4th - 3 first places)
April 18......at Sioux City Relays (coed) (G:  Morgan Whitehead won the Class C 100-meter Hurdles and was 2nd in the Elite 100-meter Hurdles)
April 20......at Knight Relays in Orange City (boys) (5th - 2 first places)
April 20......at Orab Relays in Sheldon (girls) (5th - 2 first places)
April 23......at Warriorette Relays in Sergeant Bluff (girls) (5th - 2 first places)
April 23......at Blackhawk Relays in Hinton (boys) (4th  - 3 first places)
April 24-25...at Drake Relays (coed) (Morgan Whitehead ran a prelim time of :16.02 in the 100 Hurdles - DNQ for the finals)
April 28......at Lawton-Bronson Relays (coed) (G:  6th - 2 first places / B:  6th - 0 first places)
May 1.........at River Valley Relays (coed) (G:  5th - 1 first place / B:  4th - 0 first places)
May 5.........at War Eagle Conference meet at Hinton (G:  4th - 2 first places / B: 4th - 0 first places)
May 7.........at Kingsley-Pierson Relays (coed) (G:  4th - 2 first places / B:  5th - 1 first place)
May 11........at Heartland Relays in Marcus (coed) (G:  3rd - 3 first places / B:  2nd - 4 first places)
May 14........at 1A District meet at Hawarden (coed) (G: T4th - qualified four events for State / B: 5th - qualified three events for State)
May 21-23.....State meet in Des Moines (coed)  (G:  Shuttle Hurdle Relay placed 6th in 1:10.36)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY TRACK RESULTS
coaches:  (G) Tammy Dunn / (B) Al Engebretson

March 31........at Knight Relays in Orange City (coed) (G= 1st - 3 first places / B= 1st - 7 first places)
April 7.........LADY BULLDOG INVITATIONAL (girls) - PPD. TO APRIL 27th
April 7.........at Dutch Relays in Orange City (boys) - CANCELLED
April 10........at Cherokee Relays (girls) (6th - 0 first places)
April 13........DON SHILLING INVITATIONAL (coed) (G= 2nd - 4 first places / B= 2nd - 3 first places)
April 16........at Sioux Center Relays (girls) (5th - 0 first places)
April 18........at Sioux City Relays (coed) (G:  won Class B 4X100 & 4X200 Relays / B:  won the Open Shuttle Hurdle Relay & the Class B 4X200)
April 20........at Sheldon Relays (girls) (6th - 0 first places)
April 20........at Unity Christian Invitational at Orange City (boys) (1st - 3 first places)
April 23........at Warriorette Relays in Sergeant Bluff (girls) (1st - 7 first places)
April 23........at Sheldon Relays (boys) (2nd - 6 first places)
aPRIL 27........LADY BULLDOG INVITATIONAL (make-up) (1st - 11 first places)
April 28........at Cherokee Relays (boys) (1st - 7 first places)
May 4...........at Tornadoe Relays in Storm Lake (coed) (G:  3rd - 2 first places / B:  1st - 4 first places)
May 7...........at Lakes Conference meet at Spencer (coed) (G:  2nd - 4 first places / B:  2nd - 6 first places)
May 14..........3A DISTRICTS at Le Mars (coed) (G: 6th - qualified eight events for State / B: 3rd - qualified nine events for State)
May 21-23.......State meet at Des Moines  (G: Jayden Weiler - 5th in the H.J. at 5'1")  (B:  Shuttle Hurdle Relay placed 5th in :58.69)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY GIRLS TENNIS RESULTS
coach:  Tracy Wingert

2015 LE MARS COMMUNITY GIRLS TENNIS SCHEDULE
coach:  Tracy Wingert

April 9.........at Estherville/Lincoln Central - PPD.
April 10........at Estherville/Lincoln Central (make-up) (W= 9-0)  (1-0/1-0)
April 13........CHEROKEE (W= 9-0)  (2-0/2-0)
April 16........at Spirit Lake (L= 4-5)  (2-1/2-1)
April 20........at Spencer (W= 9-0)  (3-1/3-1)
April 21........at Storm Lake (W= 9-0)  (4-1/4-1)
April 27........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL (W= 9-0)  (5-1/5-1)
April 30........at Cherokee (W= 9-0)  (6-1/6-1)
May 2...........at Lakes Conference meet in Spencer (1st)(champions-Emily Ahlers at #1 Singles & Britney Thompson at #2 Singles and Elizabeth Ihrke/Danielle Martin at #2 Doubles)
May 4...........SPIRIT LAKE (W= 6-3)  (7-1/7-1)
May 7...........SPENCER - PPD.
May 9...........at Spencer Tournament (2nd)
May 11..........STORM LAKE (W= 9-0)  (8-1/8-1)
May 12..........SPENCER (make-up) (W= 9-0)  (9-1/9-1)
May 16..........1A REGIONALS AT LE MARS
(16)..............Cherokee (W= 5-0)  (10-1)
(16)..............(semifinals)  Storm Lake (W= 5-0)  (11-1)
May 21..........1A SINGLES & DOUBLES TOURNAMENT AT LE MARS
May 23..........1A Regional team finals at Storm Lake
(23)..............Spirit Lake (W= 5-2)  (12-1)
May 27..........1A State Team Tournament at Fort Dodge (first round)
(27).............Waterloo Columbus (L= 0-5)  (12-2)
June 4-5........1A State Singles & Doubles Tournament in Ankeny
(Emily Ahlers plays in Singles for the 3rd straight year)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY BOYS TENNIS RESULTS
coach:  Bill Dalton

April 6..........at Sioux City East (W= 9-0)  (1-0)
April 9..........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL - PPD.
April 13.........at Cherokee (W= 9-0)  (2-0/1-0)
April 14.........ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL (make-up) (W= 9-0)  (3-0/2-0)
April 16.........SPIRIT LAKE (W= 8-1)  (4-0/3-0)
April 20.........SPENCER (W= 6-3)  (5-0/4-0)
April 21.........STORM LAKE (W= 8-1)  (6-0/5-0)
April 27.........at Estherville/Lincoln Central (W= 9-0)  (7-0/6-0)
April 28.........CHEROKEE (W= 9-0)  (8-0/7-0)
May 2............LAKES CONFERENCE MEET AT LE MARS (1st) (champions-Matt Ellefson at #1 Singles and Thomas
Havey/Kyle Marek at #1 Doubles)
May 4............at Spirit Lake (W= 7-2)  (9-0/8-0)
May 7............at Spencer - ppd.
May 11...........at Storm Lake (W= 8-1)  (10-0/9-0)
May 12...........at Spencer (make-up) (W= 8-1)  (11-0/10-0)
May 14...........1A DISTRICTS AT LE MARS - ppd.
May 15...........1A DISTRICTS AT LE MARS (make-up) (1st) (DOUBLES CHAMPION:  Matt Ellefson & Dylan Harms with
Thomas Havey and Kyle Marek finishing as runners-up.  Both advance to the State meet.
May 23...........1A SUB-STATE FINALS AT FORT DODGE
(23).............(semifinals) Boone  (W= 5-0)  (12-0)
(23).............(finals) Fort Dodge St. Edmond (W= 5-4)  (13-0)
May 29-30........1A STATE MEET IN WATERLOO (Doubles team of Matt Ellefson & Dylan Harms went 2-and-1 on opening day and will play at 9:30 Saturday morning in the consolation semifinals.  Thomas Havey & Kyle Marek were eliminated after going 1-and-2 on the opening day of Doubles play)
June 2...........1A STATE TEAM MEET AT JOHNSTON
(2)..............
(2)..............

 

 

 

2015 GEHLEN CATHOLIC COED GOLF RESULTS
coaches:  (G) Kathy Neary / (B) Kent Zevenbergen

April 7.........HINTON (coed) - PPD.
April 13........at Remsen-Union (coed) (girls teams didn't have a full squad / B:  L= 199-184  (0-1/0-1)
April 16........at Marcus/Meriden-Cleghorn (coed) (G:  W=233-252  (1-0/1-0) / B:  W= 180-183 (1-1/1-1)
April 20........DOUBLE DUAL AT LE MARS (coed)
(20)............HARTLEY-MELVIN-SANBORN (G: W= 240-286  (2-0/2-0) / B: L= 207-194  (1-2/1-2)
(20)............UNITY CHRISTIAN (G: L= 240-219  (2-1/2-1) / B:  L= 207-190  (1-3/1-3)
April 21........at Harris-Lake Park (coed) (G: Lady Jays didn't field a full squad  (2-2/2-2) / B:  L= 203-170  (1-4/1-4)
April 23........at West Sioux (coed) (G:  W=211-223  (3-2/3-2) / B:  L- 181-172  (1-5/1-5)
April 25........at Le Mars Invitational (girls) (2nd)
April 28........SOUTH O'BRIEN (coed) (G: L= 229-202  (3-3/3-3) / B:  L= 194-177  (1-6/1-6)
April 29........at C-Y-O meet at Fort Dodge (coed) (G:  3rd with a 444 - Allison Hansen-8th / B:  6th with a 379)
April 30........at Trinity Christian (boys) (W= 191-229)  (2-6/2-6)
May 4...........double dual at Remsen
(4).............Hinton (make-up coed) (G: L= 236-189  (3-4/3-4) / B:  L= 185-169  (2-7/2-7)
(4).............Remsen St. Mary's (coed) (G:  W= 236-RSM didn't have a full squad  (4-4/4-4) / B: L=185-181  (2-8/2-8)
May 7...........AKRON-WESTFIELD (coed) (G:  L= 219-200  (4-5/4-5) / B:  L= 177-177 - lost on a tie-breaker  (2-9/2-9)
May 9...........at Le Mars Invitational (boys) (8th)
May 11..........at War Eagle Conference meet at Hawarden (boys) (11th)  (Ty Kurth and Carson Kneip earned all-conference)
May 13..........at War Eagle Conference meet at Paullina (girls) (only had two girls compete -- not enough for a team score)
May 15..........1A SECTIONALS AT LE MARS (boys) (3rd)
May 18..........1A Regionals at Akron (girls) (Lady Jays had only two golfers compete and neither advanced)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY GIRLS GOLF RESULTS
coach:  Dave Irwin 

April 14..........DOUBLE DUAL AT LE MARS
(14)..............ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL (L= 253-224)  (0-1/0-1)
(14)..............STORM LAKE (L= 253-192)  (0-2/0-2)
April 21..........at Western Christian (L= 219-229)  (0-3/0-3)
April 25..........LE MARS INVITATIONAL (1st) (Janessa Milbrodt - medalist with a 93)
April 28..........double dual at Okoboji's Brooks National course
(28)..............Spencer (L= 223-190)  (0-4/0-4)
(28)..............Spirit Lake (L= 223-203)  (0-5/0-5)
May 4.............at Sibley-Ocheyedan Invitational (8th)
May 7.............double dual at Cherokee
(7)...............Emmetsburg (L= 231-178)  (0-6/0-6)
(7)...............Cherokee (W= 231-239)  (1-6/1-6)
May 11............LAKES CONFERENCE MEET AT LE MARS (7th)
May 14............DOUBLE DUAL AT LE MARS   (WESTERN CHRISTIAN & STORM LAKE)  - cancelled
May 26............4A Regionals at Storm Lake -- ppd.
May 27............4A Regionals at Storm Lake (make-up)  (only 3 golfers competed - no team score)

 

 

 

2015 LE MARS COMMUNITY BOYS GOLF RESULTS
coach:  Steve Wick

April 10..........DOUBLE DUAL AT LE MARS
(10)..............CHEROKEE (W= 161-191)  (1-0/1-0)
(10)..............LAWTON-BRONSON (W= 161-231)  (2-0)
April 14..........double dual at Storm Lake
(14)..............Estherville/Lincoln Central (L= 182-179)  (2-1/1-1)
(14)..............Storm Lake (W= 182-190)  (3-1/2-1)
April 18..........at Spencer Invitational (8th) (Tyler Carlson was medalist with a 71, shooting a hole-in-one)
April 21..........WESTERN CHRISTIAN (L= 183-173)  (3-2/2-2)
April 25..........at Sibley-Ocheyedan Invitational (4th)
April 27..........DOUBLE DUAL AT BRUNSVILLE
(27)..............EMMETSBURG (W= 164-184)  (4-2/4-2)
(27)..............CHEROKEE (W= 164-171)  (5-2/5-2)
April 28..........double dual at Spencer
(28)..............Spirit Lake (W= 174-177)  (6-2/6-2)
(28)..............Spencer (L= 174-164)  (6-3/6-3)
April 30..........double dual at Okoboji's Brooks course
(30)..............Estherville/Lincoln Central  (W= 154-157)  (7-3/7-3)
(30)..............Spirit Lake  (W= 154-168)  (8-3/8-3)
May 2.............at Storm Lake Invitational (4th)(Tyler Carlson won the medal in a one-hole playoff with a 77)
May 5.............at Cherokee (W= 159-174)  (9-3/9-3)
May 9.............LE MARS INVITATIONAL (2nd) (Tyler Carlson won the medal with a 72)
May 11............at Lakes Conference meet (Okoboji's Brooks course) (5th)
May 15............3A Sectionals at Spencer ppd.
May 18............3A Sectionals at Spencer (make-up) (6th)

   

Search KLEM

Banner

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive